Jednou vetou

Slovensko odmieta Pakt o migrácii, ale NR SR prijala kompromis pre Lajčáka

Miroslav Lajčák

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Odstúpi, či neodstúpi? To je v tejto chvíli poriadne horúca otázka. Parlament sa postavil mimoriadne opatrne k Paktu OSN o migrácii, kvôli ktorého neprijatiu hrozil šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák demisou a v uplynulých dňoch poriadne pritvrdil slovník, keď verejne hovoril o zápecníckej politike slovenských politikov.

Po Dankovej rigorózke sa stratila najnovšie Matovičova diplomovka

15:35 „Ak M. Lajčák odíde z vlády, bude spochybnená zahraničná politika SR,“ vyhlásil predseda Most-Híd Béla Bugár. Podľa neho viacerí politici v súvislosti s paktom strašili ľudí. Pakt je podľa jeho slov o migrantoch, nie utečencoch. „A hovorí o tom, že suverenita štátov nie je ohrozená,“ vyhlásil Bugár. Analýza podľa neho ukázala, že účasťou Slovenska na fóre nevzniká žiadna právna ani iná povinnosť.

14:02 Predseda SMER-u Robert Fico uviedol, že je jeho absolútnym záujmom, aby minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák ostal vo funkcii.

13:41 Kollár odkazuje Lajčákovi, že by mal zvážiť demisiu. (viac tu)

13:10 Programové vyhlásenie vlády podľa Bélu Bugára (MOST-Híd) jednoznačne hovorí o tom, ako budeme spolupracovať v rámci OSN. Pakt je podľa Bugára výsledkom niekoľkoročnej práce OSN a nenarušuje suverenitu štátov.  „Vyzerá to tak, že trošku aj koaliční partneri cúvajú,“ vyhlásil predseda MOST-Híd Béla Bugár. „Podporujeme to, čo aj pán minister Lajčák napísal a podporujeme, aby sa naše výhrady dostali priamo do zápisnice OSN,“ vyhlásil Bugár s tým, že na to, treba do Marrákešu ísť.

12:30 Predseda SNS Andrej Danko uviedol, že je v šoku z vyjadrení ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka. Vyzval predsedu SMER-SD, aby s ním urobil poriadok. „Minister Lajčák je zodpovednosť politickej strany SMER-SD,“ uviedol A.Danko. „Poprosím ešte raz, aby sa pán minister Lajčák vrátil k diplomatickému slovníku,“ uviedol A. Danko. A.Danko je presvedčený, že nikto zo Slovenska do Maráakaša nepôjde. „Verím v gentlemanskú dohodu s predsedom SMER-u,“ povedal A.Danko.

13:00 tlačová besedu podpredsedu NRSR Bélu Bugára a predsedníčky Zahraničného výboru NR SR Kataríny Cséfalvayovej k rokovaniu o Pakte OSN o migráci

NR SR – Hodina otázok, vystúpenie ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka

Druckerova súťaž na sanitky poriadne smrdí

11:45  Inak ako kompromisom pre Lajčáka sa rokovanie parlamentu nazvať nedá. Poslanci SNS síce mierne upustili od svojho stanoviska a NR SR prijala v kontroverznej otázke nakoniec verziu uznesenia, ktoré navrhol poslanec SMER-SD Miroslav Kéry. Jeho návrh prešiel v parlamente deväťdesiatimi hlasmi. Smeru a SNS pomohli pri hlasovaní poslanci Sme rodina a ĽSNS.  Väčšina poslancov Most-Híd a SaS sa hlasovania zdržala. Poslanci OĽaNO na hlasovanie neprišli.

Pozmeňujúci návrh M.Kéryho uvádza, že Slovensko je krajina „plne suverénna v definovaní vlastnej národnej migračnej politiky.“ V dokumente, ktorý parlament prijal nie je priamo uvedená ani zmienka o tom, že do Marakéša, kde sa bude pakt prijímať, nemôže vycestovať slovenský zástupca.

Prečo bývalý siskár ovplyvňuje dianie cez politikov?

Ekonomicky motivovaná nelegálna migrácia je podľa dokumentu negatívny jav prinášajúci aj bezpečnostné riziká, a to v národnom, regionálnom i globálnom kontexte. Slovensko podľa uznesenia podporuje riešenie príčin migrácie v krajinách pôvodu.
„Žiadny dokument o migrácii nemôže byť vykladaný tak, že by SR obmedzoval v suverénnej právomoci rozhodovať o tom, koho bude považovať za legálneho migranta a koho za nelegálneho migranta a ktorému z nich udelí právo zdržiavať sa na jej území,“ píše sa v uznesení parlamentu.
Slovensko si podľa dokumentu vyhradzuje právo prijímať legislatívu v oblasti migrácie výlučne v súlade so svojou národnou migračnou politikou a naďalej odmieta povinné kvóty.

Najviac doteraz investoval do kampane Mistrík. Koľko už minuli Bugár, Harabin, či Chmelár?

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák je v súčasnosti na zasadnutí ministrov V4, hneď potom sa očakáva jeho príchod na Hodinu otázok v NR SR.  Jeho hovorca Boris Gandel nereaguje na otázky, ako bude minister postupovať ďalej.

Správu priebežne aktualizujeme

 

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky