Jednou vetou

Slovensko otvorí vzdušný priestor pre voľné plánovanie letových tratí

Ilustračné foto

foto: TASR

Slovensko otvorí po polnoci zo stredy na štvrtok (6.12.) svoj vzdušný priestor pre voľné plánovanie letových tratí. Leteckí prepravcovia môžu plánovať lety ponad Slovensko a ďalšie tri krajiny - Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko, bez obmedzení vyplývajúcich z existencie štátnych hraníc. Informoval štátny podnik Letové prevádzkové služby (LPS) SR.

LPS sa pripojil k iniciatíve troch poskytovateľov leteckých navigačných služieb, ktorí vytvorili SEEN FRA, takzvaný „vzdušný priestor pre voľné plánovanie letových tratí nad juhovýchodnou Európou“. „Užívatelia vzdušného priestoru nad Bulharskom, Rumunskom, Maďarskom a Slovenskom tak majú možnosť plánovať trať letu bez obmedzení vyplývajúcich z existencie štátnych hraníc od polnoci do 6. h rannej nad letovou výškou 7500 metrov,“ priblížil štátny podnik. Už od apríla 2016 je možné ponad Slovensko lietať priamymi traťami v rámci štátnych hraníc SR nad letovou výškou 7500 m.

Muža, ktorý uniesol lietadlo na Cyprus, budú súdiť za terorizmus

Nové pravidlá pre plánovanie letov podľa LPS významne optimalizujú trajektórie letov nielen s cieľom využitia najkratšej trate medzi letiskami, ale umožňujú využívať najefektívnejšie trajektórie aj v prípadoch, keď letecké spoločnosti musia reagovať na dočasné obmedzenia, ako je napríklad oblietavanie búrkovej oblačnosti.

„Simulácie preukazujú, že súčasný efekt zavádzaných zmien vo vzdušnom priestore SR a vo vzdušných priestoroch okolitých štátov má potenciál ušetriť denne v priemere 5700 km letu, čo predstavuje 15 ton nespotrebovaného leteckého paliva a následne 49 ton nevyprodukovaného skleníkového plynu CO2,“ spresnil LPS.

Škandalózny kontrakt za miliardy eur. Gajdošovi odkazujú: Vysvetli to!

Pozitívne zmeny vo vzdušnom priestore nad strednou a juhovýchodnou Európou budú pokračovať aj v roku 2019. Od apríla 2019 LPS umožní voľné plánovanie letových tratí v hraniciach SR počas celého dňa. V priebehu leta 2019 sa slovenskí riadiaci letovej prevádzky na oblastnom stredisku riadenia letov rozhodnú, akú dlhú časť dňa bude možné plánovať lety bez ohľadu na štátne hranice s Maďarskom – s účinnosťou od 7. novembra 2019.

Aktivity LPS v zavádzaní voľného plánovania letov sú v súlade s nariadením EÚ, ktoré usmerňuje jednotlivých poskytovateľov leteckých navigačných služieb, aby spolupracovali a umožnili leteckým spoločnostiam a ďalším užívateľom vzdušného priestoru voľné plánovanie letov cez celú Európu nad letovou výškou 9000 m. Termín uplatnenia zmieneného Nariadenia je koniec roka 2021.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky