Jednou vetou

Slovensko potrebuje v otázke vyslaných pracovníkov 5-ročné prechodné obdobie, tvrdí Remišová

Poslankyňa NR SR Veronika Remišová

Foto: archívne, TASR

Smernica o vyslaných pracovníkov je jedným z najdôležitejších právnych predpisov, o ktorých sa v súčasnosti rokuje v EÚ. Ovplyvní konkurencieschopnosť našich podnikov a môže sa stať, že pre sprísnené pravidlá prídu slovenskí zamestnanci o prácu.

Uvádza sa to v stanovisku hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) k dnešnému rokovaniu premiéra s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom o smernici o vyslaných pracovníkoch. Hnutie súčasne žiada premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby na stretnutí vyrokoval lepšie podmienky pre Slovensko.

Slovensko sa smernici nevyhne

Z dlhodobého hľadiska sa podľa poslankyne Národnej rady SR Veroniky Remišovej (OĽaNO-NOVA) Slovensko smernici nevyhne, pričom už tiež začína mať problémy s príchodom vyslaných pracovníkov z Rumunska alebo Srbska.

„Avšak Slovensko potrebuje prechodné obdobie, nie jednoročné, ale minimálne päťročné, aby sa naše podniky na túto zmenu vedeli pripraviť. Videli sme to v sektore poľnohospodárstva, kedy významné zmeny prišli naraz a mali veľmi tvrdý dopad na našich poľnohospodárov,“ zdôraznila Remišová s tým, že premiér Fico dáva tento zásadný ústupok veľmi ľahko, keď podľa jeho slov bude žiadať len možnosť byť v jadre.

Premiér sa stretne s Macronom

„Zmena tejto smernice bola prioritou francúzskeho prezidenta vo volebnej kampani. Preto vyzývam Roberta Fica, aby žiadal za tento ústupok podporu Francúzska v otázke premiestnenia Európskej agentúry pre lieky na Slovensko. Takisto ho vyzývame, aby vyrokoval dostatočne dlhé prechodné obdobie pre slovenské podniky, aby sa na túto zmenu mohli pripraviť a neboli ohrozené pracovné miesta,“ vyzvala premiéra poslankyňa.

Premiér Robert Fico sa stretne v stredu v rakúskom Salzburgu s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, ako aj s českým a rakúskym kolegom. Témou schôdzky je okrem iného smernica o vysielaní pracovníkov.

Môže vás zaujímať

RTVS sa ohradzuje voči Čekovského vyhláseniam o predraženej výrobe