Jednou vetou

Slovensko potvrdilo podporu mierovému a reformnému procesu v Afganistane

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Slovensko potvrdilo svoj záväzok voči Afganistanu.

Podporu mierovému a reformnému procesu v tejto krajine prezentoval v stredu na Ženevskej konferencii o Afganistane štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Lukáš Parízek. Informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.

Parízek podľa ministerstva prezentoval pokračovanie angažovania Slovenska v misii NATO a potvrdil pravidelný ročný príspevok na podporu afganských bezpečnostných zložiek.

Kto nahradí Kažimíra? Okrem Žigu sa začali skloňovať ďalšie mená

Ozrejmil, že k dlhodobo najúspešnejším aktivitám SlovakAid v Afganistane patria projekty v oblasti odborného vzdelávania a štipendiá pre študentov na našich vysokých školách.

„Zároveň podporujeme odborné vzdelávanie v oblasti energetiky a zavádzanie solárnej energie a inovatívne riešenia pre zníženie spotreby vody v poľnohospodárstve, čo predstavuje adresnú a konkrétnu pomoc obyvateľstvu,“ povedal Parízek.

Rezort diplomacie vysvetlil, že afganská vláda sa usiluje o reformy a budovanie štátu, pričom čelí intenzívnym politickým a bezpečnostným úlohám a dosiahnutý pokrok je podľa neho veľmi krehký.

Tohtoročná Ženevská konferencia bola zameraná aj na zhodnotenie pokroku v Afganistane od minulého roka. Zúčastnení politici sa venovali tiež aj identifikovaniu súčasných výziev a predstaveniu programu reforiem.

Predstavitelia Európskej komisie (EK) v rámci konferencie v Ženeve oznámili vyčlenenie finančného balíka vo výške 474 miliónov eur pre Afganistan.

OĽaNO: Podstata problému vzdelávania rómskych detí sa za jeden rok nevyrieši

Finančná podpora je určená na podporu budovania štátnosti, reforiem verejného sektora a boja proti korupcii, reforiem zdravotníctva, spravodlivosti a tiež podporu volebných procesov v roku 2019 – prezidentských a provinčných volieb.

Vyčlenená suma pôjde aj na riešenie výziev týkajúcich sa migrácie a vysídľovania či na poskytovanie základných služieb, presadzovanie rodovej rovnosti a na zlepšenie zdravia a výživy obyvateľstva.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky