AKTUALIZOVANÉ: Slovensko povolá veľvyslanca z Ruska domov na konzultácie

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

Foto: archívne, TASR

Slovensko povolá svojho veľvyslanca v Rusku domov na konzultácie. Po stredajšom rokovaní vlády to oznámil minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD). Podľa jeho slov ide o vážny diplomatický akt.

AKTUALIZOVANÉ: 28. marca, 17:24

„Ja som dnes využil rokovanie bezpečnostnej rady aj vlády, aby som informoval o najnovšom vývoji a môžem vám povedať, že v tejto chvíli sa vláda stotožnila s mojím odporúčaním, aby sme ako ďalší krok povolali nášho veľvyslanca v Ruskej federácii na konzultácie,“ uviedol minister v reakcii na prípad otráveného ruského agenta Sergeja Skripaľa v Spojenom kráľovstve.

Lajčák vysvetlil, že ide vážny diplomatický akt. „Za 25 rokov sme ešte nikdy nepovolali nášho veľvyslanca v Moskve na konzultácie domov,“ vysvetlil s tým, že takéto opatrenie sa neprijíma na úrovni ministerstva zahraničných vecí, ale na politickej úrovni. Podľa Lajčáka zatiaľ nie je rozhodnuté, na aký čas opustí veľvyslanec Peter Priputen Moskvu. „To si vyhodnotíme. V tejto chvíli je to na neobmedzenú dobu,“ vysvetlil.

Šéf rezortu zdôraznil, že Slovensko „vážne“ vyhodnocuje dodatočnú požiadavku britskej strany, aby spojenecké krajiny v individuálnej kapacite vypovedali nedeklarovaných ruských spravodajských dôstojníkov. Na otázku, či vyhostenie ruských diplomatov brzdí v koalícii Slovenská národná strana a jej predseda uviedol: „Hovoríte niečo, čo som nepovedal. Ja ako lojálny štátny úradník sa do takých špekulácií nebudem púšťať,“ ozrejmil.

Prečítajte si aj: Po útoku na Skripaľa je v hre i Slovensko: Vyhostíme diplomatov?

Doteraz sa 19 krajín Európskej únie rozhodlo vypovedať ruských diplomatov alebo deklarovalo, že to urobí, deväť krajín Únie zatiaľ takýto krok neurobilo, respektíve oznámili, že takýto krok robiť nebudú. „Ten proces pokračuje, ja sa dnes popoludní stretávam s riaditeľom SIS v tejto záležitosti, aby ma informoval o ich poznatkoch. Proces je otvorený a budeme konať ďalej, respektíve sme pripravení konať ďalej po vyhodnotení relevantných informácií,“ povedal Lajčák. „Nemáme časový horizont ani si nemyslím, že by sme si ho mali dávať, toto nie sú preteky. Vo všeobecnosti tu treba konať s chladnou hlavou a pocitom zodpovednosti voči štátu,“ doplnil Lajčák.

Slovenská republika podľa ministra zahraničných vecí „razantne a zásadným spôsobom odsudzuje a odsúdila použitie chemickej otravnej látky proti civilným osobám, navyše na území Európskej únie“. „Reagovali sme na to naším národným vyhlásením, a rovnako tak sme boli súčasťou rozhodnutí, ktoré boli prijaté na pôde EÚ, to bolo stanovisko ministrov zahraničných vecí a minulý týždeň v piatok (23.3.) stanovisko lídrov. Rovnako tak boli dve rozhodnutia prijímané aj za našej účasti na pôde NATO. Najskôr to bolo vyhlásenie a v utorok (27.3.) rozhodnutie o znížení počtu diplomatického personálu Ruskej federácie,“ objasnil Lajčák doterajší postup Slovenska.

Pellegrini: Povolanie slovenského veľvyslanca z Moskvy je vážny diplomatický krok

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) považuje povolanie slovenského veľvyslanca z Moskvy za vážny diplomatický krok, ku ktorému Slovensko siahlo po prvýkrát za 25 rokov svojej existencie. TASR o tom informoval tlačový odbor Úradu vlády SR.

Slovensko je podľa Pellegriniho nespochybniteľnou súčasťou EÚ i NATO a dôsledne si plní a bude plniť záväzky vyplývajúce z tohto členstva. „Zároveň si však ponecháva svojprávnosť a právo na vlastné rozhodnutie aj v takomto citlivom prípade,“ podotkol premiér.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD) v stredu informoval, že Slovensko povolá z Moskvy veľvyslanca pre kauzu otráveného bývalého ruského agenta v Spojenom kráľovstve. Podľa neho ide o vážny diplomatický akt.

Fico: Pozvanie slovenského veľvyslanca z Moskvy je správne

Doteraz sa 19 krajín Európskej únie (EÚ) rozhodlo vypovedať ruských diplomatov alebo deklarovalo, že to urobí, deväť krajín EÚ zatiaľ takýto krok neurobilo, respektíve oznámili, že takýto krok robiť nebudú.

Prezident SR Andrej Kiska v utorok (27.3.) žiadal v súvislosti s kauzou jasný postoj Slovenska. Stiahnutie veľvyslanca označil v stredu za správny, ale nedostatočný krok. Odvolával sa na informácie našich spravodajských služieb. Pre predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) je stiahnutie veľvyslanca maximálny možný krok.

Britský veľvyslanec na Slovensku Andrew Garth oceňuje, že Slovensko stiahne svojho veľvyslanca z Moskvy pre kauzu otráveného bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry. Priznáva však, že je sklamaný.

Môže vás zaujímať

Školský zákon zakazuje diskrimináciu a obzvlášť segregáciu,tvrdí rezort školstva