Jednou vetou

Slovensko stojí na strane Belehradu aj v téme Kosova, vyhlásil Danko

Predseda Národnej rady SR a predseda strany SNS Andrej Danko.

foto: TASR

Slovensko stojí na strane Belehradu aj v takej zložitej téme, ako je Kosovo. Vyhlásil to predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) po rokovaní so šéfkou srbského parlamentu Majou Gojkovičovou a pred svojím vystúpením na pôde parlamentu.

„Náš nemenný postoj je dobrou oporou pre našich srbských priateľov,“ povedal Danko, ktorý opakovane deklaroval, že bude na každom fóre presadzovať, aby Srbsko bolo medzi prvými krajinami, ktoré príjme Európska únia v rámci svojho rozširovania.

SaS vyzýva premiéra a ministra zahraničia, aby odmietli proruskú politiku Danka

Na rokovaní s Gojkovičovou hovorili o zlepšení slovensko-srbských vzťahov, spolupráci parlamentov oboch krajín, rokovacom poriadku parlamentu či Etickom kódexe poslancov.

„Utvrdili sme sa v tom, že Srbsko a Slovensko nespája len história, ale aj súčasnosť a hlavne budúcnosť. Dospeli sme k bodom, ktoré pomôžu Srbsku i Slovensku. Najmä z oblasti parlamentnej sme hovorili o výmene informácií pri príprave legislatívy, ktorá prichádza z Európskej únie, a súčasne o výmene informácií,“ povedal Danko.

V súvislosti s etickým kódexom Danko povedal, že možno to je norma, ktorá stanoví pravidlá správania sa poslancov medzi sebou i k občanom.

Danko verí, že problémy Slovákov v Rakúsku neostanú opomenuté

„Mali sme dobré a obsiahle rokovania. Hovorili sme o konkrétnych formách zlepšenia spolupráce našich parlamentov, o možnostiach zlepšenia bilaterálnych vzťahov našich štátov. Naše štáty majú vynikajúce politické aj ekonomické vzťahy,“ uviedla Gojkovičová. Poďakovala za podporu, ktorú Slovensko vyjadruje Srbsku pri jeho snahách vstúpiť do Európskej únie.

Danka ráno prijal srbský prezident Aleksandar Vučič. Hovorili najmä o podmienkach vstupu Srbska do Európskej únie a tiež o tom, čo si môže brať Belehrad za príklad od Slovenska a čoho sa má, naopak, vystríhať. Pozrel si tiež výstavu 100 rokov spoločnej štátnosti ČSR a má sa ešte stretnúť so slovenskou menšinou žijúcou v Srbsku.
Oficiálna návšteva predsedu slovenského parlamentu Danka je v poradí jeho druhou návštevou Srbskej republiky po vlaňajšej júnovej účasti na inaugurácii srbského prezidenta Vučiča.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky