Jednou vetou

AKTUALIZOVANÉ: Počet pacientov stúpol: Už máme 32 prípadov Koronavírusu

Predseda vlády SR Peter Pellegrini (vľavo) a ministerka vnútra SR Denisa Saková počas brífingu po zasadnutí Ústredného krízového štábu SR v hoteli Bôrik v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV) na Slovensku.

autorská koláž hlavne.sk, SITA/Alexandra Čunderlíková

AKTUALIZOVANÉ: Národné referenčné centrum potvrdilo v piatok deväť nových pozitívnych vzoriek na nový koronavírus, podvečer potvrdili ďalších pacientov. Na Slovensku tak máme spolu 32 prípadov ochorenia na nový koronavírus.

Koronavírus na Slovensku. Počet pacientov prekročil vo štvrtok číslo 20

 

aktualizované 13. 3. 2020, 22:00

Košice hlásia ďalší prípad

V Košiciach bol potvrdený ďalší prípad ochorenia COVID-19. Ide o ženu v strednom veku, ktorá sa pravdepodobne nakazila od svojho syna žijúceho v zahraničí. Informovala o tom hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Ivana Vaněková. „Pacientka je v domácej izolácii, má ľahký priebeh ochorenia bez komplikácií. Nasadili sme jej symptomatickú liečbu,“ uviedla Vaněková.

Prípad v Trnave

Muž, ktorému vo Fakultnej nemocnici v Trnave potvrdili vírus COVID-19 nie je občanom Slovenskej republiky a momentálne nie je v nemocnici hospitalizovaný. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa trnavskej nemocnice Katarína Tittelová s tým, že viac informácii o mužovi a jeho prípadných kontaktoch nemá.

Už aj v Banskej Bystrici

Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici je na Oddelení infektológie hospitalizovaný muž, u ktorého laboratórne vyšetrenie dnes potvrdilo prítomnosť koronavírusu. Ako nemocnica informuje na sociálnej sieti, jedná sa o prvého pozitívneho pacienta v Banskej Bystrici. Muž pracoval v Taliansku. Pacientov stav je stabilizovaný, priebeh jeho ochorenia je toho času ľahký. Je izolovaný, stará sa o neho vyhradený personál, ktorý k nemu bude pristupovať len v ochrannom odeve.

Pred víkendom večer potvrdili ďalších pacientov

V priebehu dnešného popoludnia potvrdili ďalšie dva pozitívne prípady ochorenia na koronavírus. Dnes tak pribudlo spolu jedenásť pozitívnych prípadov. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Pozitívne výsledky na koronavírus mali dvaja muži, jeden je po vyšetrení vo Fakultnej nemocnici v Trnave v domácej izolácii. Druhý bol vyšetrený vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici a je hospitalizovaný. Zo všetkých testovaných vzoriek tak bolo k dnešnému dňu 32 pozitívnych a 974 negatívnych.

Okrem týchto dvoch pozitívnych vzoriek dnes potvrdili ďalších deväť prípadov. Z nich je jedna žena hospitalizovaná v Univerzitnej nemocnici Martin, ďalší štyria vyšetrení v Martine sa nachádzajú v domácej izolácii (dvaja muži, žena a chlapec). Dvaja muži sú v domácej izolácii v Bratislave, rovnako aj žena v Košiciach. Jeden chlapec je hospitalizovaný v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach.

Hraničné priechody

Malé hraničné prechody s Českou republikou, Maďarskom a Rakúskom sú zatvorené, veľké zostávajú otvorené. Ako informovala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová, na veľkých hraničných prechodoch budú hasiči merať teplotu, policajti budú rozdávať letáky a upozorňovať ľudí na povinnú karanténu.

Kto nemá pobyt na Slovensku, cez hranice sa na územie SR nedostane. Tieto opatrenia sa týkajú všetkých hraničných prechodov okrem Poľska. Polícia však aj tam monitoruje pohyb aj správanie sa občanov. „Upozorňujeme, že aj tam je potrebné riadiť sa pokynmi policajtov a dodržiavať hygienické zásady,“ vysvetlila Bárdyová.

Pripomína, že 14-dňová karanténa platí pre každého, kto bol v uplynulých dňoch v zahraničí, a kto sa z neho bude teraz vracať. Polícia bude dodržiavanie povinnej karantény kontrolovať a v prípade jej porušenia bude hroziť sankcia do 1 659 eur, v najvážnejšej forme až desať ročné väzenie.

‼️INFORMÁCIA O UZATVORENÍ HRANIČNÝCH PRIECHODOV ‼️AKTUALIZÁCIA: ➡️ krátko po 13.30 hod došlo k uzatvoreniu cyklotrasy…

Uverejnil používateľ Polícia SR – Bratislavský kraj Piatok 13. marca 2020

Bárdyová zároveň informovala, že polícia eviduje preťažené siete mobilných operátorov. „Žiadame občanov, aby využívali aj iné možnosti komunikácie, aby v prípade potreby bolo možné dovolať sa na tiesňové linky. V prípade otázok v súvislosti s koronavírusom je potrebné ich adresovať na už medializované stránky a čísla úradu verejného zdravotníctva, nie na linku 158. Pripomíname, že zneužitie tiesňových liniek je trestné,“ podotkla Bárdyová.

Zatvorené sú malé hraničné prechody s Českou republikou: (Červený Kameň – Nedašova Lhota), s Maďarskom (Schengenská cesta medzi Čunovom – Rajkou, Obec Peťov – most cez hraničnú rieku, Kalonda – Ipolytarnoc, Tachty – Cered, Lenartovce – Banréve, Hosťovce – Tornádska, Buzica – Butos, Perín – Hidasnemeti, Slovenské Nové Mesto – Sátorljaújhelyy – peší, Trstená pri Hornáde – Keked, Skaroš – Holohaza, Veľký Kamenec – Pácin, Pribeník – Lácacséke) a s Rakúskom (Záhorská Ves – Angern – kompa, Bratislava – Kopčianska ulica prechod do Rakúska).

Otvorené sú veľké hraničné prechody s Českou republikou (Čadca – Milošová – Šance, Svrčinovec – Mosty u Jablunkova, Klokočov – Bíla, Makov – Bíla-Bumbálka, Horné Srnie – Brumov-Bylnice, Drietoma – Starý Hrozenkov, Nová Bošáca – Březová, Moravské Lieskové – Strání, Lysá pod Makytou – Střelná, Vrbovce – Velká nad Veličkou, Brodské – Břeclav (diaľnica), Brodské – Lanžhot, Holíč – Hodonín, Skalica- Sudoměřice (nová cesta), Skalica- Sudoměřice (stará cesta)), s Rakúskom (Bratislava – Jarovce- Kittsee (diaľnica), Bratislava – Jarovce- Kittsee (stará cesta), Bratislava – Petržalka – Berg, Moravský Svätý Ján – Hohenau) a s Maďarskom (Bratislava Čunovo – Rajka (diaľnica aj stará cesta), Medveďov – Vámosszabadi, Komárno – Komárom, Štúrovo – Esztergom, Salka – Letkés, Šahy – Parassapuszta, Slovenské Ďarmoty – Balssagyarmat, Šiatorská Bukovinka – Salgótarján, Kráľ – Bánréve, Milhosť – Tornyosnémeti (kraj KE), Hraničný prechod Milhosť – Tornyosnémeti (kraj BB), Slovenské Nové Mesto – Sátoraljaújhely).

AKTUÁLNE Z HRANIČNÉHO PRIECHODU S MAĎARSKOM

Uverejnil používateľ Polícia SR – Bratislavský kraj Piatok 13. marca 2020

Vodičom nákladných vozidiel udelili výnimku v dňoch 15. marca a 22. marca s cieľom zníženia koncentrácie vodičov nákladných motorových vozidiel na odpočívadlách, resp. odstavných plochách a zabezpečenia plynulého tranzitu cez územie Slovenskej republiky.

Mimoriadna situácia na Slovensku pre koronavírus platí od 12. marca. Doteraz bolo na Slovensku potvrdených 21 prípadov ľudí nakazených koronavírusom. Svetová zdravotnícka organizácia považuje šírenie koronavírusu za pandémiu.

Miletička v Bratislave ostane zatvorená

„Aj keď infekcia na trhovisku nebola potvrdená, na Nivách sa vyskytla. Uvedomujeme si, že zásobovanie potravinami musí byť zabezpečené, ale štruktúru predávajúcich aj nakupujúcich na trhovisku sme vyhodnotili ako viac rizikovú, aj medzi predajcami samotnými sa šíri strach, preto sme sa predsa rozhodli, že trhovisko zostane uzavreté,“ napísal na sociálnej sieti starosta bratislavského Ružinova k aktuálnej situácii.

Milí susedia, Ružinovčania,za posledné dni napísali a volali stovky z vás. Od väčšiny počujem to isté – máte strach….

Uverejnil používateľ Martin Chren – starosta Ružinova Piatok 13. marca 2020

Informačná kampaň pre deti a rodičov

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) spustil informačnú kampaň, v ktorej poskytuje rady týkajúce sa koronavírusu deťom aj rodičom. NÚDCH o tom informoval v tlačovej správe. Ústav zverejnil tri videá, v ktorých radí, ako si správne umývať ruky či ako s deťmi hovoriť o koronavíruse. Podľa NÚDCH ide síce o pomerne jednoduché a všeobecne známe rady, tie sú však deťom poskytované formou, ktorá je im blízka. Videá boli zverejnené na sociálnej sieti.

VŠETKO O KORONE VÍRUSE PRE DETI

NEVIETE DEŤOM VYSVETLIŤ, ČO SA DEJE? PUSTITE IM VIDEO 🎬Ak máte obavu, či dobre vysvetlíte deťom, čo sa momentálen deje, pustite im naše video. Peťko a Lukáško sa snažia deťom povedať, čo je to COVID-19 a čo treba robiť. 👦🏻👦🏼Národný ústav detských chorôb si uvedomuje dôležitosť správneho informovania o novom type korona vírusu COVID-19. Preto sa náš tím odborníkov rozhodol pripraviť presne cielenú kampaň pre detského pacienta a aj pre rodičov. Ide síce o pomerne jednoduché a všeobecne známe rady, ale doteraz sa nikto nezamyslel, že deti potrebujú tieto informácie spracovať im vlastnou formou. „Naša terapeutická komunikácia, ktorú už rok presadzujeme v našej nemocnici prináša prvé úspechy, preto sme sa rozhodli pomerne rýchlo a rovnaký princíp zvolili aj v súčasnej situácií. Nechceme robiť paniku, chceme ale ešte viac pomôcť najmä deťom, ktoré potrebujú určite iný prístup v komunikácií,“ vysvetlil rozhodnutie pripraviť túto kampaň generálny riaditeľ doc. MUDr. Ladislav Kužela CSc.,💪

Uverejnil používateľ Národný ústav detských chorôb Štvrtok 12. marca 2020

„Naša terapeutická komunikácia, ktorú už rok presadzujeme v našej nemocnici, prináša prvé úspechy, preto sme sa rozhodli pomerne rýchlo a rovnaký princíp zvolili aj v súčasnej situácii. Nechceme robiť paniku, chceme ale ešte viac pomôcť najmä deťom, ktoré potrebujú určite iný prístup v komunikácii,“ povedal o kampani generálny riaditeľ NÚDCH Ladislav Kužela.

AKO HOVORIŤ S DEŤMI O KORONAVÍRUSE?

AKO HOVORIŤ S DEŤMI O KORONAVÍRUSE?😷Naša pani prednostka najväčšej Detskej kliniky na Slovensku prof. MUDr. Ľudmila Podracká vám vo videu vysvetlí, ako deťom vhodne povedať o víruse COVID-19. „Správna komunikácia je absolútne nespochybniteľná cesta, ktorú sme povinní dodržiavať. Naša práca nie je len o medicínskych postupoch, rodičia nám veria a rovnako aj naši pacienti, preto vhodná forma informovania v konečnom dôsledku pomáha aj nám zdravotníkom. Správne edukovaná verejnosť je presne to, čo v tejto situácií pomôže, aby sa nešírila panika, ale zase, aby sa nerobili zbytočné chyby v procese boja proti tomuto vírusu.“ Hovorí pani prednostka. 👉zvoľte vhodný jazyk a tón👉hovorte pokojne👉používajte len overené zdrojeNárodný ústav detských nevynaložil na kampaň žiadne finančné prostriedky. Všetky materiály, ako aj videá si robíme vo vlastnej réžií, ich šíreniu však môžete pomôcť práve vy, preto budeme vďační, ak nám s nimi pomôžete. 👏

Uverejnil používateľ Národný ústav detských chorôb Štvrtok 12. marca 2020

Infokampaň Národného ústavu detských chorôb:

VIEŠ SI SPRÁVNE UMYŤ RUKY? 🤲

VIETE SI UMYŤ RUKY? 😷Posledné dni snáď od všadiaľ počúvame, že si treba umývať ruky. Je to totiž úplne základné preventívne opatrenie. Vedia si však vaše deti správne umyť ruky? 🤲Rozhodli sme sa opäť využiť to, čo u nás perfektne funguje už rok, správne a cielene terapeuticky komunikovať smerom k deťom. Formou, ktorá im je blízka. Preto sa náš tím odborníkov rozhodol pripraviť presne cielenú kampaň pre detského pacienta a aj pre rodičov. Ide síce o pomerne jednoduché a všeobecne známe rady, ale doteraz sa nikto nezamyslel, že deti potrebujú tieto informácie spracovať im vlastnou formou. Každý deň máme pripravené jedno edukačné video a rovnako aj mnoho iných materiálov, ktoré sú pripravené tak, aby im rozumeli najmä deti. Nášho neurochirga MUDr. Roba Chrenka PhD., dobre poznáte z rôznych jedinečných operácií, dnes sa vám ale predstaví v inej forme a skvelého Lukáška Gažika naučí správne si umyť ruky. Pomôcť môžete aj vy a to ak budete zdieľať naše videá a rovnako dáte o našej stránke vedieť aj vašim kamarátom. ĎAKUJEME

Uverejnil používateľ Národný ústav detských chorôb Streda 11. marca 2020

Učiteľ má nárok na náhradu príjmu, ak mu nie je umožnená práca z domu

Ak zriaďovateľ školy či riaditeľ neumožní pracovať svojmu zamestnancovi z domu, tak má jeho pracovník nárok na náhradu príjmu. Počas prvých desať dní od zamestnávateľa a od 11-teho a ďalších dní nárok na dávku nemocenské od Sociálnej poisťovne, rovnako ako v prípade dočasnej pracovnej neschopnosti. Na oficiálnej stránke Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku to vysvetľuje právnik zväzu Martin Miklu. Vo svojom príspevku podotýka, že je potrebné rozlišovať medzi nariadením karanténneho opatrenia orgánom verejného zdravotníctva a obmedzením činnosti škôl na základe rozhodnutia zriaďovateľa alebo riaditeľa školy.

 

Otvorené iba potraviny, lekárne a drogérie

Na Slovensku sa uzatvoria od pondelka budúceho týždňa na minimálne 14 dní všetky školské a predškolské zariadenia. Ako ďalej uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) po zasadnutí ústredného krízového štábu, štát zároveň uzatvára všetky aquacentrá, zábavné parky, diskotéky ale napríklad aj lyžiarske strediská, či detské kútiky. V nákupných centrách ostanú otvorené iba potraviny, lekárne a drogérie.

Taktiež sa na Slovensku zastaví alebo obmedzí medzinárodná vlaková a autobusová doprava a letecká doprava okrem carga a privátnych lietadiel. Na všetkých hraničných priechodoch sa budú vykonávať preventívne opatrenia, cez hranice budú môcť prejsť iba tí, ktorí majú na Slovensku trvalý alebo prechodný pobyt, alebo iné povolenie na pobyt. Podľa premiéra pritom treba zabezpečiť ekonomický chod krajiny. „Urobíme všetko preto, aby boli zásobované fabriky,“ vyhlásil. Preto bude povolená medzinárodná tranzitná doprava, kamióny pritom budú môcť jazdiť bez obmedzení, napríklad aj cez víkend. V nákupných centrách ostanú otvorené iba potraviny, lekárne a drogérie.

Takto to vyzeralo v reštaurácii vo štvrtok popoludní v jednom z bratislavských nákupných stredísk. „Inak tu mávame viac hostí o takomto čase. Už v čase obedov sem chodilo menej ľudí, je to cítiť, čo sa deje,“ povedala nám obsluha z reštaurácie.

Vyľudnená reštaurácia vo štvrtok popoludní, 12. 3. 2020 | foto: hlavne.sk

 

Rovnako ľudoprázdno bolo aj na miestach pri stánkoch rýchleho občerstvenia, tzv. fastfoody. „Nie je to štandardné, že sa tu stravujú popoludní 3-5 ľudia. Mali sme tušenie, že príde menej zákazníkov už po včerajšku, keď sa predala len sotva polovica obedov. Pripravili sme menej porcií radšej,“ povedali nám v jednej z prevádzok, ktorá má denne v ponuke približne desiatku jedál pre desiatky zákazníkov.

Prevádzky rýchleho občerstvenia zívali prázdnotou, 12. 3. 2020 | foto: hlavne.sk

Opatrenia po zasadnutí Ústredného krízového štábu

OPATRENIA ÚSTREDNÉHO KRÍZOVÉHO ŠTÁBUNa Slovensku máme aktuálne už 16 potvrdených prípadov ochorení na koronavírus. Na…

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Štvrtok 12. marca 2020

Kontroly na hraniciach

Slovensko pre koronavírus zavádza od piatku od 7:00 hraničné kontroly na priechodoch so všetkými susednými štátmi s výnimkou Poľska. Uviedla to dnes po zasadnutí ústredného krízového štábu ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) s tým, že na územie Slovenska budú vpustení len ľudia s trvalým alebo prechodným pobytom na území SR a držitelia slovenského pasu. Ministerka zároveň vyzvala osoby, ktoré žijú v prihraničných regiónoch Rakúska a Maďarska a na Slovensku pracujú, aby si u zamestnávateľa vybavili potvrdenie o zamestnaní. Pri hraničných kontrolách totiž môžu byť vybavení prednostne.

Osoby, ktoré sa na Slovensko vrátia zo zahraničia, by podľa rozhodnutia ústredného krízového štábu mali absolvovať 14-dňovú karanténu, pričom ak majú obavy, že by mohli koronavírusom nakaziť svojich príbuzných, budú môcť karanténu absolvovať v zariadeniach rezortu vnútra. Povinnosť karantény teda platí aj pre osoby, ktoré prišli z iných krajín ako Čína, Taliansko, Irán alebo Južná Kórea. Dodržiavanie karantény bude podľa Sakovej štát prísne sledovať. „Budeme mať informácie od operátorov a presne bude vedieť, odkiaľ ten daný človek prišiel,“ povedala.

Prevencia je základ

Starosta bratislavského Ružinova, informoval začiatkom týždňa o prípade učiteľky v materskej škôlke u ktorej sa potvrdilo ochorenie. Nakaziť sa mali aj jej kolegyne.

Milí susedia, Ružinovčania, mám žiaľ veľmi nedobrú správu. Pani riaditeľka materskej školy Prešovská/Palkovičova ma…

Uverejnil používateľ Martin Chren – starosta Ružinova Štvrtok 12. marca 2020

Keď netreba, necestujte nikde

Slovenskí občania, ktorí pracujú v okolitých štátoch by podľa Sakovej mali zvážiť, či do práce pôjdu a nemôžu si napríklad zvoliť prácu z domu alebo vypísať si dovolenku, pokiaľ sa v ich okolí objavila nákaza. „Ohrozujú tým nielen seba, ale aj všetkých ostatných,“ povedala Saková. Predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) ju doplnil s tým, že momentálne by nemal cestovať „nikto nikde“. „Keď netreba, necestujte nikde. Tí, čo idú za prácou, dávajte si na seba pozor,“ vyhlásil premiér. Ako ďalej uviedol, štát bude v najbližšej dobe riešiť aj problém možného tranzitu Ukrajincov cez Slovensko späť na Ukrajinu. „Pretože okolité krajiny chcú uzavrieť hraničné prechody s Ukrajinou,“ povedal s tým, že niekoľko desiatok tisíc Ukrajincov sa bude snažiť dostať domov.

Saková tiež uviedla, že klientské centrá štátnej správy obmedzia svoju činnosť na tri hodiny denne. „Takisto budeme obmedzovať počet ľudí, ktorí nám budú vstupovať do klientských centier a na okresné úrady tak, ako je to v dnešnej dobe už zavedené na pobočkách pošty,“ povedala ministerka. Všetky zavedené opatrenia by mali trvať 14 dní.

Tlačová konferencia po zasadnutí ústredného krízového štábu

TLAČOVÁ KONFERENCIA PO ZASADNUTÍ KRÍZOVÉHO ŠTÁBU Pre koronavírus opäť zasadol krízový štáb. O výsledkoch zasadnutia sme vás informovali na tlačovej konferencii.

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Štvrtok 12. marca 2020

Opatrenia na železniciach

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) od piatka 13. marca zastavia medzinárodnú osobnú dopravu. Dôvodom je šírenie koronavírusu. „V rámci preventívnych opatrení zameraných na zabránenie šírenia koronavírusu zastavujeme od piatka 13. marca od 7:00 medzinárodnú osobnú dopravu. Znamená to, že od 7:00 nebudú vypravené žiadne vlaky do zahraničia. Žiadne nebudú ani vpúšťané na územie Slovenska,“ povedal hovorca ŽSR Michal Lukáč.

Medzinárodná autobusová doprava

K obdobnému kroku pristúpila aj spoločnosť Slovak Lines. Ako informovala jej hovorkyňa Eva Vozárová, krízový štáb dnes prijal v súvislosti s koronavírusom preventívne opatrenia, ktorých súčasťou je aj zastavenie medzinárodnej prepravy. Výnimkou je zásobovanie. Cieľom preventívnych opatrení je čo najviac oddialiť nástup možnej nákazy medzi obyvateľstvom.

„Na základe schválených preventívnych opatrení krízového štábu dnešným dňom pozastavujeme prevádzku našich medzinárodných spojov do Viedne, Budapešti a Hainburgu. Rovnako sme predčasne ukončili jednodňové lyžiarske zájazdy na rakúsky Stuhleck,” uviedol generálny riaditeľ Slovak Lines Pavol Labant.

Prímestská autobusová doprava Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji, ktorého je Slovak Lines súčasťou, jazdí naďalej podľa cestovných poriadkov v prázdninovom režime. V súvislosti s odporúčaním Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) obmedziť hotovostné platby dopravca pripomína cestujúcim, že pri kúpe cestovných lístkov môžu využiť bezhotovostné platby prostredníctvom mobilnej aplikácie IDS BK.

EXKLUZÍVNE. Starosta Kostolišťa: Niektorí pre Koronavírus radšej ani z domu nevychádzajú

Ako znížiť riziko prevencie

#RUZINOVSIPOMAHA – POMÔŽ AJ TY – VYTLAČ A VYLEP VO SVOJOM DOMENový koronavírus môže ohroziť hocikoho z nás. V Ružinove…

Uverejnil používateľ Martin Chren – starosta Ružinova Streda 11. marca 2020

Môže vás zaujímať

GRÖHLING: Na Slovensku je k dnešnému dňu zatvorených 18 škôl