Jednou vetou

Slovensko zažije cez víkend najväčšiu cirkevnú udalosť desaťročia

Bratislavský arcibiskup - metropolita Stanislav Zvolenský. Foto: TASR

 Slovensko bude mať od posledného septembrového dňa po 13 rokoch nového blahoslaveného. V sobotu (30.9.) o 10.30 h sa v areáli Kostola Svätej rodiny v Bratislave – Petržalke začne hlavná slávnosť blahorečenia slovenského saleziána – kňaza Titusa Zemana, ktorý bol za komunizmu prenasledovaný a zomrel na následky mučenia a väznenia v roku 1969.

V rámci pontifikálnej svätej omše sa uskutoční osobitný obrad blahorečenia. „Je to akt, ktorým pápež dovolí, aby sa Božiemu služobníkovi preukazoval od tejto chvíle verejný cirkevný kult,“ ozrejmil hovorca saleziánov Rastislav Hamráček. Saleziáni don Bosca a Bratislavská arcidiecéza organizujú podujatie. Hamráček pripomenul, že hlavným celebrantom na pontifikálnej svätej omši bude kardinál Angelo Amato, prítomný bude aj hlavný predstavený rehole Saleziánov don Bosca don Ángel Fernández Artime, tiež slovenský kardinál Jozef Tomko a mnohí slovenskí a zahraniční biskupi. „Medzi vyše 500 kňazmi budú aj saleziánski predstavení z okolitých krajín. Do služby je zapojených približne 170 dobrovoľníkov,“ informoval Hamráček.

Víkend blahorečenia sa začína v piatok (29.9.) večernou modlitbovou vigíliou v Katedrále sv. Martina. „Po sobotnej dopoludňajšej hlavnej udalosti bude sobotný podvečer patriť slávnostnému ceremoniálu v HANT aréne, ktorý bude okrem iného spojený so začiatkom duchovnej prípravy mladých ľudí na Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove, v júli 2018. Nedeľná ďakovná svätá omša sa uskutoční v rodisku Titusa Zemana vo Vajnoroch, slúžiť ju bude predseda Konferencie biskupov Slovenska Stanislav Zvolenský,“ dodal hovorca saleziánov.

Upozornil, že k slávnosti vznikla hymna blahorečenia, ktorú vytvorila tvorivá skupina Poetica Musica a pre používateľov mobilných telefónov so systémom Android je k dispozícii špeciálna aplikácia Titus Zeman. Organizačné informácie k slávnosti, podrobnosti o živote mučeníka Titusa Zemana i o procese jeho blahorečenia sa verejnosť dozvie na webovej stránke www.tituszeman.sk.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky