Jednou vetou

Slovenský rezort diplomacie víta uskutočnenie singapurského summitu

Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák

Foto: TASR

Slovenský rezort diplomacie víta uskutočnenie summitu medzi najvyššími predstaviteľmi USA a KĽDR v Singapure. Pre TASR to povedal jeho hovorca Peter Susko.

aktualizované: 15:44

„Výsledky summitu a podpis spoločného dokumentu dávajú nádej, že začatý proces vyústi postupne do kompletnej, nezvratnej a overiteľnej denuklearizácie Severnej Kórey,“ vyhlásil. Pripomenul tiež, že Slovensko dlhodobo podporuje diplomatické riešenie situácie na Kórejskom polostrove mierovou cestou.

Rusko označilo summit Trumpa a Kima za dôležitý krok vpred

V spoločnom vyhlásení podpísanom po utorkovom summite v Singapure sa Donald Trump a Kim Čong-un zaviazali, že KĽDR bude pracovať na úplnej denuklearizácii a USA jej za to poskytnú bezpečnostné záruky. Spojené štáty a KĽDR sa tiež zaviazali, že spoločne vyvinú úsilie na zabezpečenie trvalého mieru na Kórejskom polostrove. Išlo vôbec o prvé osobné stretnutie úradujúceho amerického prezidenta so severokórejským vodcom.

SaS: Summit Trump-Kim je zlou správou pre Slovensko

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vodcu KĽDR Kim Čong-una je pre Slovensko zlou správou. Ukazuje, že pre Trumpa je dôležitejšia legitimizácia diktátorov, ktorí ho chvália, ako zlepšovanie vzťahov so slobodným svetom, ktorý ho odôvodnene kritizuje. Myslí si to opozičná strana Sloboda a Solidarita (SaS).

Tá pripomína, že summit sa konal v atmosfére čerstvo rozpútanej obchodnej vojny medzi USA a ich najbližšími spojencami vrátane Slovenska. „Pôsobí zarážajúco, keď si americký prezident podáva ruku a nazýva dobrým priateľom diktátora jednej z najbrutálnejších totalít, akú kedy svet mal. Pritom pred pár hodinami spôsobil ten istý americký prezident rozkol na summite G7 a na adresu pozývajúceho kanadského premiéra vyslovil slová o nečestnosti a slabošstve,“ konštatoval poslanec Národnej rady SR Martin Klus (SaS).

Severná Kórea má potenciál byť úžasným miestom, povedal Trump

Nepochybuje však o tom, že odzbrojenie na Kórejskom polostrove je globálny záujem. „Je to dôležité aj pre Slovensko, keďže Kórejská republika je náš dôležitý investor a zamestnávateľ,“ povedal. Vierohodnosť severokórejských diktátorov však podľa liberálov netreba preceňovať.

V spoločnom vyhlásení podpísanom po utorkovom summite v Singapure sa politici zaviazali, že KĽDR bude pracovať na úplnej denuklearizácii a USA jej za to poskytnú bezpečnostné záruky. Spojené štáty a KĽDR sa tiež zaviazali, že spoločne vyvinú úsilie na zabezpečenie trvalého mieru na Kórejskom polostrove. Išlo vôbec o prvé osobné stretnutie úradujúceho amerického prezidenta so severokórejským vodcom.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky