Jednou vetou

Slovenských vojakov v Afganistane navštívila delegácia zo Slovenska

Minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Danielom Zmekom navštívili slovenských vojakov v Afganistane

Foto: Facebook

Minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) spolu s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim (Smer-SD) a náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR Danielom Zmekom navštívili slovenských vojakov, ktorí plnia úlohy v operácii Resolute Support v Afganistane.

V rámci tradičnej predvianočnej návštevy im zo Slovenska priviezli živý stromček, symbolické darčeky, ale aj suroviny na vianočnú kapustnicu. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Danka Capáková.

„Všetkým vojakom, ktorí v Afganistane plnili alebo plnia svoje úlohy patrí náš obrovský obdiv a poďakovanie, pretože aj oni svojim príspevkom napomáhajú v tejto krajine budovať bezpečnejšie a stabilnejšie prostredie, a to nielen pre domáce obyvateľstvo, ale aj v rámci medzinárodného spoločenstva,“ povedal minister Gajdoš. Ako doplnil, v operácii sa od nasadenia príslušníkov Ozbrojených síl SR vystriedalo 358 slovenských profesionálnych vojakov, z toho 22 žien.

Vláda schválila návrh spolupráce s krajinami EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany

Premiér Pellegrini počas návštevy vysoko ocenil prácu slovenských vojakov v Afganistane. „Touto návštevou a malými darčekmi sme ich chceli podporiť a vyjadriť im veľkú vďaku a úctu za to, že sú ochotní riskovať svoje životy a dôstojne reprezentovať našu krajinu. Sme im vďační za to, aké dobré meno robia Slovensku,” povedal.

Ako informovala Capáková, veliteľ slovenského kontingentu Nikola Vicena poďakoval v mene vojakov za darčeky zo Slovenska a ocenil, že živý stromček a tradičná vianočná večera, ktorú si budú môcť pripraviť, im bude viac pripomínať atmosféru domova.

Minister Gajdoš dnes zároveň v Afganistane odovzdal miestnym zástupcom humanitárnu pomoc, ktorú Slovenská republika vypravila minulý týždeň pre deti z afganského mesta Mazar-e-Sharif. Celkovo ide o 540 chlapčenských a dievčenských školských uniforiem.

Exminister Drucker zvažuje návrat do politiky. Toto mu odkazujú z parlamentu!

V súčasnosti podľa hovorkyne MO SR pôsobí v Afganistane v rámci aktuálnej rotácie 36 príslušníkov Ozbrojených síl SR, z toho 2 ženy. Plnia úlohy v oblasti poradenstva pre sily špeciálneho určenia a letecký personál, ako aj v oblasti podpory zdravotníckych spôsobilostí a odborných úloh štábnych dôstojníkov.

V misiách a operáciách medzinárodného krízového manažmentu je v súčasnosti nasadených 474 profesionálnych vojakov. Celkovo sa v zahraničí podľa informácií MO SR vystriedalo už takmer 18.500 príslušníkov Ozbrojených síl SR.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky