Jednou vetou

Slovné prestrelky a vykázanie zo sály: Takto vyzeral piatok v parlamente!

Ostrá výmena slov medzi Bugárom a Matovičom počas piatkového rokovania parlamentu.

foto: TASR/hlavné.sk

V piatok bolo v parlamente poriadne rušno. Na obed, tesne pred pokračovaním rokovania vysypal aktivista pred vchodom do parlamentu bielu organickú látku a zasahovať museli špecialisti. Samotné rokovanie sa zmenilo na emotívnu prestrelku slov medzi Igorom Matovičom (OĽaNO) a Bélom Bugárom (Most-Híd).

V piatok sa v parlamente o 13:00 začala rozprava ku Programovému vyhláseniu vlády, do ktorého sa prihlásilo celkovo 39 poslancov NR SR, žiaden koaličný. Prihlásený má priestor 20 minút, ak je za klub, má k dispozícii o desať minút viac – pol hodinu.

Fico a Kaliňák boli moje dva terče

Ako prvá vystúpila v parlamente Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS), keď prezentovala predovšetkým udalosti na východnom Slovensku spojené s talianskou mafiou a ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou (nom. SNS). Podľa jej slov na východe predovšetkým vyčíňa slovenská mafia a nie talianska.

Ako druhý vystúpil Igor Matovič (OĽaNO):,,Mal by som si buchnúť šampanské, že Robert Kaliňák a Robert Fico sú preč. Boli to moje dva terče,“ povedal s tým, že kvôli ním robil všetky aktivity v parlamente za posledné obdobie.

,,Ruku na srdce tí, čo veríte v boha,“ pokračoval Matovič s tým, že chcel poukázať na svedomie, ktoré členovia strany Smer-SD nemajú.

Igor Matovič priniesol do rokovacej sály fotografiu zavraždeného Jána Kuciaka a Silvie Kušnírovej, NR SR 23. 3. 2018  foto: TASR

Nie všetci sú zlí

Okrem toho Matovič smeroval svoje slová aj na nového ministra vnútra Tomáša Druckera. ,,Vás považujem za slušného človeka, no slúžite zlu,“ rovnako reagoval aj na novú ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú, ktorú chcel kedysi do svojho klubu.

,,Vyzývam Kaliňáka a Fica aby sa ešte dnes vzdali poslaneckého mandátu,“ dodal na záver Matovič, pretože podľa neho oni môžu za všetko čo sa tu deje.

Dankov pohár trpezlivosti pretiekol

Po skončení emotívneho prejavu Igora Matoviča sa mikrofónu ujal predseda NR SR Andrej Danko. ,,Upozorňujem, že nebudete využívať vizuáli v rokovacej sále. Naučte sa správať ako všetci poslanci! Posledný krát ste mali v sále vizuál, inak preruším schôdzu!“, myslel tým fotografie zavraždeného novinára Kuciaka a jeho snúbenice Kušnírovej, ktoré Matovič ukázal v sále prítomným.

Predseda strany SNS Andrej Danko. | Foto: TASR

Prestrelka sa skončila vykázaním Matoviča!

K slovu sa dostal Béla Bugár (Most-Híd). Divoké a kritické slová, na ktoré sme boli zvyknutí predovšetkým od niekdajšieho predsedu SNS Jána Slotu použil tentokrát i Bugár, ktorý svoj prejav zakončil odkazom na Igora Matoviča – ,,Vy ste stelesnené zlo.

Táto poznámka nenechala šéfa klubu OĽaNO chladného a útok tvrdo opätoval, čo viedlo až k prerušeniu rokovania a napokon i vykázaním Igora Matoviča z rokovacej sály, na čo ho Danko dopredu upozorňoval. Bugára nazval podvodníkom, ktorý okradol i vlastnú rodinu a mal by sa naučiť po slovensky.

Hlasovanie o Programovom vyhlásení vlády – vyslovenie dôvery prebehne na budúci týždeň, 30. schôdza NR SR bude pokračovať od 9.00 hodiny.

Vláda si musí na vyslovenie dôvery počkať do budúceho týždňa

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu