Sľub je záväzkom zodpovednosti za tvár a prosperitu kraja, vyhlásil Droba po zložení sľubu

Nozvolený župan Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba a už bývalý Pavol Frešo

Foto: TASR

Zložený sľub sa stáva záväzkom zodpovednosti za tvár a prosperitu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) na ďalších päť rokov. Vo svojom príhovore po zložení sľubu to v pondelok uviedol nový predseda BSK Juraj Droba (SaS, OĽaNO, NOVA, SMK-MKP, OKS, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska).

Podľa neho je jeho povinnosťou i povinnosťou nových krajských poslancov robiť veci lepšie, lebo ľudia očakávajú viditeľnejšie výsledky, ale je zároveň pripravený nadviazať na všetko dobré, s čím prišlo bývalé vedenie kraja.

„Dnešným dňom sa to pre nás začína. Odhodlanie máme a je v nás potenciál. Treba si vyhrnúť rukávy a pustiť sa s chuťou do práce,“ zdôraznil Droba. Venovať sa je podľa neho potrebné viacerým oblastiam v kompetencii kraja, ako doprave, zdravotníctvu, sociálnym veciam, životnému prostrediu, školstvu, kultúre, športu, ale tiež regionálnemu rozvoju. Taktiež je potrebné otvoriť Úrad BSK obyvateľom kraja.

My sme tu pre ľudí

„Ľudia tu nie sú pre nás, ale my sme tu pre nich. A nie je to len Bratislava a mestské časti, ale aj okresy Malacky, Pezinok a Senec musia byť pre nás rovnako dôležité ako Bratislava alebo jej mestské časti,“ zdôraznil Droba. Ten si pondelkovým dňom podľa vlastných slov vyzlieka zelené stranícke tričko a je pripravený pracovať pre všetkých obyvateľov kraja.

A to bez ohľadu na to, či sú konzervatívci, alebo liberáli, či sú Slováci, Maďari, alebo inej národnosti a tiež bez ohľadu na to, či ich predkovia sú z tohto regiónu, alebo sa presťahovali do kraja za prácou alebo štúdiom.

Sľub okrem nového predsedu BSK zložilo aj 49 poslancov z 50-členného bratislavského krajského zastupiteľstva. „Sľubujem na svoju česť a svedomie, že budem riadne plniť svoje povinnosti, ochraňovať záujmy Bratislavského samosprávneho kraja, dodržiavať Ústavu SR, ústavné zákony, zákony a ústavno-právne predpisy a pri výkone funkcie poslanca ich budem uplatňovať podľa najlepšieho vedomia a svedomia,“ zložili prítomní poslanci sľub. Spečatili ho svojím podpisom a podaním ruky predsedovi BSK Drobovi. Slávnostného ceremoniálu sa nezúčastnila poslankyňa Mária Kisková, ktorá je na zahraničnej pracovnej ceste.

Odchádzajúci predseda kraja Pavol Frešo sa poďakoval poslancom doterajšieho bratislavského krajského zastupiteľstva za ich prácu, ktorú v predchádzajúcom volebnom období vykonali. Novému vedeniu kraja a novým členom poslaneckého zboru zároveň zaželal, aby sa im spoločnými silami podarilo posunúť Bratislavský kraj a aby sa lepšie darilo napĺňať predstavy a sľuby.

Droba tromfol Freša. Na župe môže vládnuť veľkou väčšinou

V Zastupiteľstve BSK bude nasledujúcich päť rokov 50 poslancov, oproti predchádzajúcemu volebnému obdobiu stúpol ich počet o šesť. V Zastupiteľstve BSK bude 34 poslancov zastupovať Bratislavu, šesť okres Malacky a po piatich poslancoch budú mať okresy Pezinok a Senec.

Polovicu zastupiteľstva tvoria nezávislí kandidáti, 17 poslancov sa dostalo do zastupiteľstva s podporou koalície SaS, OĽaNO, NOVA, SMK-MKP, OKS, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska, ďalších šesť ako kandidáti koalície Most-Híd, Smer-SD, SKOK – Európski liberálni demokrati, SZ, SDKÚ-DS a Starostovia a nezávislí kandidáti. V zastupiteľstve bude i kandidát Nezávislého fóra a strany Doma dobre. Vekový priemer poslancov je 45,5 roka, štvrtinu poslancov tvoria ženy.

O zložení krajského poslaneckého zboru rozhodli voliči prostredníctvom 176.100 platných hlasovacích lístkov, ktoré počas volieb do VÚC odovzdali v 569 volebných miestnostiach 24 volebných obvodov BSK. O voľbe predsedu BSK rozhodlo 180.490 platných hlasovacích lístkov. Kandidáta pravicovej koalície (SaS, OĽaNO, NOVA, SMK-MKP, OKS, Zmena zdola a Demokratická únia Slovenska) Juraja Drobu podporilo 36.864 voličov, získal tak 20,42 percenta hlasov.

Môže vás zaujímať

SAV by mala byť apolitická, politické aktivity by nemali byť argumentmi, povedala Lubyová