Jednou vetou

Služby externého advokáta sú lacnejšie ako prevádzka právneho odboru

Ilustračné foto

TASR

Pri výbere advokátky Michaely Törökovej postupoval Úrad vlády (ÚV) SR podľa zákona. Jej právne služby bude čerpať iba v takom rozsahu, v akom budú potrebné. Mesačná prevádzka právneho odboru by predstavovala neporovnateľne vyššie náklady ako využívanie služieb externého advokáta. V reakcii na kritiku opozície to uviedol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

„Čo sa týka výberu advokáta, ÚV SR postupoval v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní. Prieskumom trhu si overil primeranosť ponuky a na základe uvedenej skutočnosti pristúpil k uzavretiu, respektíve pokračovaniu rámcovej dohody s osvedčenou advokátkou,“ napísal ÚV SR v stanovisku. Advokátka ho už zastupovala v spore s Apollo Business Centrom alebo so spoločnosťou Kochman Information & Services.

Zamestnanci ÚV SR s kvalifikáciou v odbore právo majú vlastnú rozsiahlu agendu, pričom plnia odborné úlohy v oblasti prípravy a tvorby legislatívy, zabezpečenia činnosti vlády, prípravy materiálov na rokovanie vlády alebo kontroly plnenia úloh vyplývajúcich z uznesení vlády, reagoval ÚV SR. „Agenda, ktorá je predmetom poskytovania právnych služieb externou advokátkou, je nárazová, a preto je lepšie a efektívnejšie využívať služby externého partnera, zvlášť takého, ktorý svojou odbornosťou a úspešnosťou v už ukončených súdnych konaniach ušetril štátu nemalé finančné prostriedky.“

Chudovský: Informácie o ohrození novej sezóny SND sú úplne irelevantné

ÚV SR tiež pripomenul, že rozhodnutie o tom, akým spôsobom budú zabezpečené právne služby, nepatrí do kompetencie predsedu vlády, ale do kompetencií vedúceho Úradu vlády SR. Táto funkcia však v súčasnosti nie je obsadená, kompetencie boli preto prevedené na jeho zástupcu.

Úrad vlády SR reagoval na žiadosť Veroniky Remišovej (OĽaNO), ktorá ho v pondelok (30.7.) vyzvala, aby vysvetlil, prečo nevyužíva svoje vlastné právne kapacity, ale zazmluvňuje externé právne služby. Podľa OĽaNO je advokátka Michaela Töröková funkcionárovi Martinovi Glváčovi (Smer–SD), strana preto podozrieva ÚV SR z klientelizmu.

Môže vás zaujímať

Najdrahšie volebné kampane mali SMER a PS/SPOLU