Jednou vetou

Sme rodina: Lajčák by mal zvážiť svoje zotrvanie v politike

Poslanci NR SR Boris Kollár, Adriana Pčolinská a Petra Krištúfková (Sme rodina)

foto: TASR

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD) by mal zvážiť svoje ďalšie zotrvanie v politike, nakoľko je spoluautor Globálneho paktu OSN o migrácii. Uviedlo to hnutie Sme rodina v reakcii na utorkové vyjadrenie ministra Lajčáka, ktorý pripustil, že je ochotný zvážiť demisiu, ak parlament odhlasuje, že sa Slovensko k paktu nepridá. Sme rodina má s paktom problém.

Lajčák pred rokovaním vlády uviedol, že odkedy je vo funkcii ministra, presadzuje víziu Slovenska, ktoré je demokratické, európske a súčasťou riešení. „Ale ak prevažujúca vôľa poslancov bude, že sa chce Slovensko izolovať, chce byť súčasťou problémov a nechá riešenia na iných, tak ja nemôžem takú politiku presadzovať,“ priblížil.

O zásadných výhradách k navrhovanému Globálnemu paktu OSN o migrácii sa má hovoriť na pôde parlamentu. Lajčák má v tejto súvislosti v stredu (21. 11.) vystúpiť v zahraničnom výbore Národnej rady (NR) SR.

Prezidenta Kisku znepokojila hrozba demisie ministra Lajčáka

Slovenská národná strana (SNS) nechce, aby bol Globálny pakt OSN pre Slovensko záväzný. Do Národnej rady SR predložila uznesenie, v ktorom navrhuje, aby sa Slovensko k paktu o migrácii nepridalo. S prijatím paktu nesúhlasia ani opozičné Sme rodina a SaS.

Na prijatí migračného paktu sa 193 členských štátov OSN dohodlo v septembri 2016. Práce na jeho texte sa začali v apríli 2017. Cieľom 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov. Zdôrazňuje sa v ňom nedotknuteľnosť suverenity jednotlivých krajín a ich právo na vlastnú podobu migračnej politiky.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky