„Cieľom novelizácie Ústavy je posilnenie práva občanov SR zúčastňovať sa na správe veci verejných prostredníctvom inštitútu referenda. Takéto posilnenie účasti občanov na rozhodovacích procesoch je žiaduce aj z dôvodu, že politické strany v NR SR opakovane nechránia verejný záujem, ale záujmy finančných skupín,“ uvádzajú poslanci Sme rodina.
Čaputová vs. Šefčovič: Takéto sú ich kampane, podporovatelia a hodnoty!
Pripomínajú, že od vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa referendum uskutočnilo celkovo sedemkrát. „Jedno bolo zmarené, päť bolo neúspešných pre nedostatočnú účasť a iba jediné referendum bolo úspešné, t.j. referendum konané 3. apríla 2004, ktorým sa rozhodovalo o vstupe SR do EÚ. Účasť oprávnených voličov však len mierne prekročila 50-percentné kvórum,“ upozorňuje Sme rodina.
Poukazuje tiež na účasť pri voľbách do orgánov samosprávnych krajov alebo do Európskeho parlamentu. Tá podľa hnutia osciluje v intervale 13 až 20 percent. „Z toho vyplýva, že ani nie 20 percent obyvateľstva má aktívny záujem zúčastňovať sa na mechanizmoch priamej demokracie a rozhodovať o záležitostiach spoločenského záujmu,“ dodáva hnutie.