Jednou vetou

Sme rodina: Prorodinné opatrenia už v minulosti predložilo aj naše hnutie

Boris Kollár zo strany Sme Rodina.

Foto: TASR

Návrh na zvýšenie rodičovského príspevku, vymáhanie výživného a príspevok na začiatku školského roka už v minulosti predkladalo v parlamente aj hnutie Sme rodina.

Nebudem reagovať na mediálne odkazy poslancov, uzavrel Pellegrini

Prorodinné opatrenia, ktoré v sobotu predstavil predseda strany Smer-SD Robert Fico, považuje hnutie za vykrádanie. Informovala o tom poslankyňa Národnej rady SR Petra Krištúfková (Sme rodina).

Martin Glváč: Politici by nemali vlastniť médium. Príprava zákona je náročná

„Štyrikrát sme predložili návrh úpravy zákona o náhradnom výživnom. Jeho hlavným cieľom bolo odbremeniť matky od vymáhania výživného. Ďalšie naše úpravy sa týkali výšky náhradného výživného a zrušenia obmedzenia výškou príjmu,“ konštatovala Krištúfková.

Doplnila, že príspevok na začiatku školského roka, ktorý v sobotu predstavil Smer-SD, nepovažujú za „systémovú podporu“, keďže sa týka len prvákov. „My sme chceli podporiť príspevkom všetky rodiny s deťmi, ktoré chodia do školy,“ ozrejmila.

KOMENTÁR: Nesvojprávny minister Lajčák?

V okolitých krajinách je podľa jej slov štandardom, že príspevky narastajú so zvyšujúcim sa vekom detí, pretože rovnako narastajú aj náklady na dieťa.

Smer-SD chce v rámci balíka prorodinných opatrení pomôcť matkám, ktorým muži neplatia výživné. Platiť by im mal štát, ktorý by zároveň prevzal za seba zodpovednosť voči neplatičovi v podobe právnych krokov. Rodičom prváčikov by strana chcela ponúknuť stoeurový príspevok na základné školské potreby.

Vládny Smer-SD chce piatykrát vyhrať parlamentné voľby a zostavovať vládu

Hovorí aj o predĺžení obdobia poberania materskej na rok a jej započítavaní do dôchodku. V hre je tiež možnosť razantne zvýšiť rodičovský príspevok, ak by sa materská nepredĺžila.

Okrem toho Smer-SD mieni tiež znížiť daň z pridanej hodnoty na základné potreby pre narodené dieťa. „Ideálna by bola nulová sadzba,“ povedal predseda Smeru-SD Robert Fico vo svojom úvodnom prejave na straníckom sneme v Trenčíne.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky