Jednou vetou

Smer-SD postupoval pri voľbe kandidátov na sudcov ÚS podľa dohody

Robert Fico, archívne

Foto: Michal Psota

Voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR bola v utorok (25. 6.) v zmysle dohody poslaneckého klubu Smer-SD. V stredu to novinárom povedal hovorca strany Ján Mažgút s tým, že dohoda bola voliť piatich kandidátov.

„Tak aj poslanci klubu strany Smer-SD postupovali. Ťažko povedať, kde nastala chyba,“ skonštatoval s tým, že voľba by sa mala opakovať na septembrovej schôdzi NR SR. Doplnil, že dovtedy bude potrebné situáciu vyriešiť.

Fraška pokračuje. Poslanci zvolili len jednu kandidátku na sudkyňu Ústavného súdu

Na otázky o prípadnom verejnom hlasovaní odpovedal, že Smer-SD dlhodobo presadzuje tajnú voľbu. „Zatiaľ je to v tomto štádiu, že ostávame pri tajnej voľbe,“ povedal Mažgút. Zopakoval argument, že sudcovia ÚS nemôžu byť zaujatí v tom zmysle, že vedia ktorý poslanec im dal hlas. Tajnú voľbu označil za výdobytok demokracie.

To, či Smer-SD bude v prípade verejnej voľby opätovne voľbu bojkotovať, nekomentoval. Zopakoval tvrdenia, že chybu urobil exprezident Andrej Kiska, ktorý v minulosti nevymenoval polovicu vtedy vybratých kandidátov.

Dohodu na voľbe piatich kandidátov v utorok po Koaličnej rade potvrdili predseda SNS Andrej Danko, predseda poslaneckého klubu Mosta-Híd Tibor Bastrnák aj podpredseda NR SR Martin Glváč (Smer-SD). SNS a Most-Híd v prípade neúspešnej voľby hovorili o možnosti voliť v septembri verejne.

Zákonodarcom sa v utorkovej (25. 6.) opakovanej voľbe kandidátov na ústavných sudcov podarilo zvoliť opäť len jedného z piatich chýbajúcich kandidátov, a to Editu Pfundtner. Keďže sa nepodarilo zvoliť potrebný počet kandidátov, bude ďalšia voľba, ktorá by sa mala uskutočniť v septembri.

Tomuto neuveríte: Na magistráte bude o zábavu postarané vďaka tomuto!

Na Ústavnom súde SR sa vo februári uvoľnilo deväť sudcovských miest. Parlament mal zvoliť dvojnásobný počet, teda 18 kandidátov, z ktorých mala hlava štátu vymenovať deviatich sudcov. Plný počet kandidátov sa nepodarilo dosiaľ zvoliť.

Nateraz parlament spolu vybral 14 kandidátov, chýbajú ešte štyria. Na ÚS SR je v súčasnosti sedem z 13 sudcov. Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa vyjadrila, že ústavných sudcov vymenuje až z kompletného počtu kandidátov, tak ako to avizovala už predtým

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky