Jednou vetou

Pribudli úmrtia na Koronavírus. Šokujúce svedectvá z Pezinka

Zľava: Riaditeľka Univ. nemocnice Bratislava Renáta Vandriaková, minister zdravotníctva SR Marek Krajčí, predseda BSK Juraj Droba a riaditeľ Sekcie Súdneho lekárstva a patologickej anatómie (SLaPA) z ÚDZS Michal Palkovič. Bratislava, 15. apríl 2020.

autorská koláž hlavne.sk, Foto: SITA/Branislav Bibel

Slovensko eviduje už šesť úmrtí v súvislosti s ochorením Covid-19. Internetom sa šíri otvorený list plný šokujúcich tvrdení o situácii v DSS Pezinok. Mali ho napísať zamestnanci zariadenia, kde sa počas Veľkonočných sviatkov potvrdilo najviac nových ochorení.

Slovensko eviduje už šesť úmrtí v súvislosti s ochorením Covid-19. Na tlačovom brífingu o tom informoval minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Okrem už známych dvoch prípadov ochoreniu podľahol aj 89-ročný pacient z Trnavy. Ďalšie prípady úmrtia sú z Domova sociálnych služieb v Pezinku.

Internetom koluje šokujúci list županovi o situácii v DSS Pezinok

Dvaja pacienti zomreli na obojstranný zápal pľúc v Univerzitnej nemocnici Bratislava. „Jeden prípad je staršieho dáta, pacient zomrel 5. apríla v Domove sociálnych služieb v Pezinku,“ dodal Krajčí.

Ako šéf rezortu zdravotníctva povedal v súvislosti s úmrtím klienta v DSS v Pezinku z 5. apríla, vzhľadom na epidemiologickú situáciu riaditeľ sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Michal Palkovič nariadil testovanie tohto zosnulého muža pred kremáciou. Keďže vyšli testy pozitívne, nariadil patologickú pitvu. „Vzhľadom na tieto úmrtia, doktor Palkovič začal dohľad na preverenie postupu poskytnutej zdravotnej a ošetrovateľskej starostlivosti v tomto domove,“ uviedol minister.

Viac ako polovica v DSS Pezinok je pozitívnych?!

Krajčí tiež informoval, že otestovaní už boli všetci klienti aj zamestnanci DSS Pezinok s výnimkou jednej osoby, ktorá je doma na PN. Z celkového poštu 62 zamestnancov bolo pozitívne testovaných 9, nie sú však ešte vyhodnotené všetky výsledky. Z 93 klientov tohto zriadenia bolo doteraz 55 pozitívnych, 32 negatívnych a na výsledky šiestich vzoriek sa čaká. Z týchto pacientov je 17 hospitalizovaných v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB).

Domov sociálnych služieb v Pezinku | foto: FB Mesto Pezinok

Droba otestuje všetky starobince v kraji

Ako povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba, v najbližších dňoch dá župa na svoje náklady jednorazovo otestovať všetkých klientov aj zamestnancov zariadení sociálnych služieb, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK. Malo by ísť spolu o približne 2-tisíc ľudí. „Nasadzujeme do Domova sociálnych služieb v Pezinku krízového manažéra. Ide vypomôcť a dohliadnuť na to, aby sme maximálne zosilnili bezpečnostné opatrenia,“ uviedol. Droba dodal, že tento krízový manažér preberie riadenie tohto zariadenia.

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba (SaS) | Archívne foto: TASR

Otrasná štatistika

Riaditeľka UNB Renáta Vandriaková konštatovala, že zo 17 pacientov z DSS Pezinok hospitalizovaných v UNB sú siedmi na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS). Jedna pacientka je na umelej pľúcnej ventilácii. Najmladší pacient má 40 rokov, najstaršia pacientka 96 rokov. „S výnimkou piatich pacientov na JIS, ktorých stav je kritický, všetci ostatní sú stabilizovaní. V UNB je celkovo 25 hospitalizovaných pacientov s pozitívnym testom na Covid-19,“ uzavrela Vandriaková.

Všetko podstatné, čo potrebujete vedieť o COVID-19 Koronavírus. Štatistiky, informácie a weblinky

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky