SNSĽP: Na súlad podnikania a ľudských práv sa zameria Národné kontaktné miesto

Ilustračný obrázok

foto: pixabay.com

Súčasťou Slovenského národného strediska pre ľudské práva (SNSĽP) v Bratislave sa stalo Národné kontaktné miesto pre podnikanie a ľudské práva.

„Jeho úlohou je predchádzať a zmierňovať negatívne dopady podnikateľskej činnosti na dodržiavanie ľudských práv,“ ozrejmila výkonná riaditeľka SNSĽP Katarína Szabová.

V tejto súvislosti poukázala na to, že rast ekonomicky a prílev zahraničných investícií neprinášajú len pozitívne efekty pre národné hospodárstvo a tvorbu pracovných miest, ale vytvárajú aj riziko negatívnych dopadov na ľudské práva, udržateľný rozvoj a kvalitu života.

Chcem vedieť viac!

„Najzávažnejšími následkami negatívnych vplyvov podnikateľskej činnosti na Slovensku sú napr. diskriminácia zamestnancov, zhoršené pracovné podmienky vo výrobe, zlé zaobchádzanie s pracovníkmi z tretích krajín, korupcia, znečisťovanie životného prostredia, porušovanie vlastníckych práv v procese vyvlastňovania pôdy či ochrana súkromia a osobnosti,“ spresnila Szabová.

Národné kontaktné miesto pre podnikanie a ľudské práva bude preto podľa jej slov miestom, na ktoré sa môžu podnikatelia obrátiť v prípade, ak sa chcú dozvedieť prípadne konzultovať možné dopady svojej činnosti na ľudské práva.

Zdravotné poisťovne posielajú späť doplatky za lieky a zdravotnícke pomôcky

„Môžu sa naň obrátiť aj občania, ktorí sa domnievajú, že ich ľudské práva sú porušované v súvislosti s podnikateľskou činnosťou v ich okolí,“ doplnila výkonná riaditeľka SNSĽP.

Podnikateľom sa Národné kontaktné miesto pre podnikanie a ľudské práva prvýkrát verejne prihovorilo v utorok počas pracovných raňajok na tému Efektívne a zodpovedné zamestnávanie cudzincov, ktoré boli organizované SNSĽP v spolupráci s Americkou obchodnou komorou na Slovensku.

Môže vás zaujímať

Gál nesúhlasí s návrhom SNS o pedofílii. Tresty poďla neho už existujú