Jednou vetou

Útoky na menšiny sú podľa SNSĽP len špičkou ľadovca

Ilustračné foto

pixabay.com

Medializované útoky na etnické, rasové a národnostné menšiny alebo osobu so zdravotným postihnutím sú len špičkou ľadovca. Upozorňuje na to Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP), podľa ktorého sa za útokmi skrýva vysoká miera nenávisti a radikalizácie v slovenskej spoločnosti

„Ak sú však ľudské práva porušované voči niektorým ľuďom, sú ohrozené slobody nás všetkých. Ak sa budeme ako spoločnosť len nečinne prizerať takýmto skutkom, nepriamo tak utvrdíme páchateľov v tom, že konajú správne a v mene celej spoločnosti,“ zdôrazňuje stredisko, podľa ktorého môžu byť hrádzou proti extrémizmu a radikalizácii všetci ľudia.

Predseda PZ OBSE ocenil slovenské predsedníctvo a poukázal na ekologické témy

Stredisko zároveň vyzdvihuje aktivitu orgánov činných v trestnom konaní, ktoré v prípadoch útokov už vzniesli obvinenia voči páchateľom. Pripomína tiež, že ak sa niekto stane svedkom alebo obeťou diskriminácie, SNSĽP mu môže poskytnúť bezplatnú právnu pomoc a zastúpenie v antidiskriminačnom konaní pred súdom.

V Bratislave mal v sobotu (1. 6.) ráno napadnúť 28-ročný muž nepočujúceho 22-ročného muža. V ten istý deň tiež polícia zadržala 39-ročného muža, ktorý mal verbálne napadnúť troch mužov z africkej Kene. Pred viac ako rokom zas Juraj H. napadol Filipínca Henryho Acordu, ktorý neskôr v nemocnici zomrel.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky