Jednou vetou

So sudcom, ktorý nafúkal, si prokuratúra nevie dať rady

Okresný sudca pri policajnej kontrole nafúkal 1,6 promile

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

To, čo sa deje na prokuratúre pod vedením generálneho prokurátora Jaroslava Čižnára je v skutku neuveriteľné. Jeho podriadení už takmer rok nedokázali rozhodnúť v banálnom v prípade šoféra, ktorý pri policajnej kontrole nafúkal 1,6 promile. Tým vyvoleným je okresný sudca Michal Valent.

Zdá sa, že aj po kauzách Kočnera, Jankovskej a spol., sú pre niektoré naše orgány činné v trestnom konaní nepoučiteľné a rozhodujú systémom, že niekto je rovný a iný rovnejší. O prípade okresného sudcu Michala Valenta informoval spravodajský portál hlavne.sk vlani aj tento rok (viac aj TU).

Valentu vlani na Veľkú noc zastavili policajti a po dychovej skúške mu namerali 1,6 promile. Následným odberom krvi mu bolo zistených 1,3 promile. ,,Okresné riaditeľstvo PZ Bratislava III začalo trestné stíhanie vo veci, nie voči konkrétnej osobe, 20. 4. 2019,“ uviedla minulý rok hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

V takýchto prípadoch orgány činné v trestom konaní bežne rozhodujú do 24 hodín. Od incidentu sudcu Valenta, ktorý sa medzičasom hlási o povýšenie na Krajskom súdu v Bratislave uplynie o chvíľu rok a prokuratúra sa stále nerozhýbala. ,,Prípravné konanie nie je skončené. Obvinená nebola doposiaľ žiadna osoba. V súčasnej dobe sa k veci bližšie prokuratúra nebude vyjadrovať,“ uviedol Mgr. Marián Sipavý, prokurátor – krajský hovorca trenčianskej prokuratúry.

A zdá sa, že toto neštandardné konanie neprekáža ani generálnemu prokurátorovi Jaroslavovi Čižnárovi, ktorý by mohol zasiahnuť. Z generálnej prokuratúry nás však odkázali len na trenčiansku krajskú prokuratúru. Valent bol členom senátu, ktorý sprísnil trest Ladislavovi Bašternákovi, nielen pobyt vo väzení, ale aj prepadnutie majetku.

O to viac je jeho prípad s promile za volantom citlivý a výsledok ostro sledovanými aj verejnosťou aj sudcami. Už teraz je však jasné, že v porovnaní s inými občanmi je tento prípad a rozhodovanie prokuratúry absolútne neštandardné.

Rozhodnutie môže mať zásadný vplyv na ďalšiu Valentovu pracovnú budúcnosť. Súdna rada mala o nedávno rozhodnúť o jeho povýšení na Krajský súd v Bratislave. Valentovmu postupu však dali dočasnú stopku. Kým prokuratúra nerozhodne o stíhaní, resp. jeho nestíhaní.  

Môže vás zaujímať

DRUCKER: Minister Krajčí je nám na nič a mal by hodiť uterák do ringu