Jednou vetou

Sociálne služby bezdomovectvo nevyriešia

Ilustračné foto

TASR

Sociálne služby bezdomovectvo nevyriešia, potrebujeme dostupné nájomné bývanie. Zhodli sa na tom odborníci na konferencii Ľudia bez domova 2019. Novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová hovorila o dôležitosti práva na bývanie. Informovala o tom organizátorka konferencie Nina Beňová z občianskeho združenia (OZ) Proti prúdu.

„Musíme si uvedomiť, že právo na bývanie patrí k ľudským právam a bývanie je predpokladom pre možnosť nájsť si prácu a žiť dôstojný život,“ povedala Čaputová s tým, že je potrebné hľadať riešenia na úrovni štátu a inštitúcií a pracovať na tom, aby mali ľudia bez domova či sociálne slabší jednotlivci a rodiny stabilné bývanie za férový nájom. „Bez toho je len malá šanca, že sa im podarí nájsť a udržať si zamestnanie a integrovať sa naspäť do spoločnosti,“ doplnila.

OZ Proti prúdu považuje za dôležitý nástroj na riešenie prijatie Národnej koncepcie prevencie a riešenia bezdomovectva. „Slovensko je jedna z mála krajín EÚ, ktorá takýto strategický dokument doteraz neprijala,“ tvrdia organizátori s tým, že podkladový materiál koncepcie pripravil Inštitút pre výskum práce a rodiny pri Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. Realizáciu prípravy samotnej koncepcie vnímajú ako otáznu.

Mestskí policajti našli v komunite bezdomovcov batoľa

Beňová tvrdí, že riešenie bezdomovectva je na Slovensku takmer výlučne orientované na sociálne služby, ktoré sú podľa nej poddimenzované a samotné na riešenie situácie nestačia. „Je potrebný aj prístup k dôstojnému a cenovo dostupnému bývaniu,“ skonštatovala s tým, že na Slovensku chýba. Dôsledkom je podľa nej to, že ľudia bez domova ostávajú zaseknutí v krízových zariadeniach bez možnosti posunúť sa.

Celoslovenská konferencia Ľudia bez domova 2019 – „Cesty k ukončovaniu bezdomovectva“ – sa konala v Bratislave od 6. do 7. júna. Zúčastnilo sa na nej podľa organizátorov 170 účastníkov, z toho 50  organizácií poskytovateľov služieb pre ľudí bez domova z celého Slovenska. Do diskusie sa podľa ich slov zapojili aj štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš a ďalší zástupcovia ministerstiev, samosprávy a odborníci.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky