Sokolov je tento rok viac, mláďatá pomoc ľudí väčšinou nepotrebujú

Ilustračné foto

pixabay.com

Pričinením veľkého množstva malých hlodavcov je tento rok sokolov na sídliskách viac. Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) preto radí, ako by sa mali ľudia správať, keď ich stretnú na svojom balkóne alebo parapete. Upozorňujú, že aj mláďatá, ktoré vyzerajú opustene, väčšinou pomoc človeka nepotrebujú.

„V aktuálnom období z hniezd vyletujú mladé sokoly. Po opustení hniezda sú ešte slabé, nedokážu dobre lietať. Často sadnú tam, kde sa unavia – vo dvore, na múriku, na parapete či balkóne,“ opisuje Roman Slobodník z RPS. Sokoly si však podľa neho len potrebujú oddýchnuť a načerpať energiu, čo niekedy môže trvať aj viac dní.

FOTO A VIDEO: Nástupca známej mačky Grumpy valcuje internet. Šoféroval snáď už všetko!

„Dospelý pár by mal nelietajúce mláďatá prikrmovať tam, kde sa rozhodli pristáť. Ak je mláďa vitálne, čulé, bez zranení a vyzerá byť v poriadku, doprajte mu prosím čas a pokoj. Báť sa ich nemusíte,“ vysvetľuje ochranár. Ak je mláďa na zemi, Lucia Deutschová z RPS odporúča vyložiť ho na konár alebo múrik do tieňa, kde bude v bezpečí pred mačkami a psami.

VIDEO: Toto naštartuje najväčších lenivcov na svete. Inšpirujte sa týmito zábermi

Ak je sokol apatický alebo zranený, je podľa ochranárky lepšie kontaktovať odborníkov zo Štátnej ochrany prírody, Ochrany dravcov na Slovensku alebo iného združenia. „Jedince nekŕmte a neodnášajte z miesta nálezu bez porady s odborníkmi, správnym postupom im môžete zachrániť život,“ zdôrazňuje.

FOTO: Interpol a WCO zaistili pri globálnych raziách tisíce ohrozených druhov zvierat

Ochranárom môžu ľudia nahlásiť aj zdravé sokoly. Stačí vyplniť stručný formulár na ich stránke. Nachádzajú sa na nej aj ďalšie rady, ako sa zachovať pri náleze chráneného živočícha.

Môže vás zaujímať

Ruské ministerstvo obrany zverejnilo odtajnené dokumenty o SNP