Jednou vetou

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

Prezident SR Andrej Kiska

autorská koláž hlavne.sk, Michal Psota

Už aj študenti žiadajú slušnosť, transparentnosť a dodržiavanie zákonov od prezidenta Andreja Kisku a pracovníkov jeho kancelárie. Nepáči sa im niekoľkomesačné ignorovanie infozákona zo strany hovorcu a poradcu prezidenta Romana Krpelana. Prezident Kiska ich vo štvrtok šokoval.

Pán prezident Kiska! Vaši ľudia zatajujú svoje platy!

„Neviem, mňa sa nikdy nepýtali,“ odpovedal Andrej Kiska na otázku študentov, či je v poriadku ak pred nimi hovorí o potrebe maximálnej transparentnosti. No jeho podriadení už 9 mesiacov neodpovedajú na opakované otázky o tom, koľko sa u prezidenta zarába. Po hovorcovi prezidenta drží bobríka mlčania aj šéf jeho kancelárie Štefan Rozkopál, ktorému sme adresovali oficiálnu sťažnosť pre porušenie Zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

Podľa nahrávky (nájdete ju nižšie) z debaty so študentami VŠVU, poskytol aspoň hrubú predstavu o platoch v prezidentskej kancelárii samotný Andrej Kiska. „Nechcú (zverejniť platy, pozn. redakcie)? Otázka znie, že prečo nezverejňujeme platy, tak? Neviem. Neviem, mňa sa nikdy nepýtali,“ nečakane reagoval po chvíľke ticha evidentne zaskočený prezident na otázku o platoch jeho ľudí, ktorí ich nechcú dlhodobo zverejniť. Po tom, ako priblížil, že zo svojho prezidentského platu rozdáva približne 5-tisíc eur mesačne medzi chudobné rodiny, prišlo aj na platy jeho spolupracovníkov. „Viem že sú platy rádovo od 4200-4500 pre tých najlepších, po nejakých 1200 plus mínus, to viem“, povedal Andrej Kiska a naznačil, že otázku platov i dodržiavania zákona svojimi podriadenými ešte nepovažuje za uzavretú. „Spýtam sa kancelára,“ dodal prezident na záver.

POZRITE SI: Toto je nová prvá dáma Bratislavy

To, že nie je čo tajiť jednoznačne potvrdila pre hlavne.sk aj Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu. „Prezidentská kancelária by mala zverejniť platy ľudí, ktorí sú vo vedúcich a poradenských pozíciách“ povedala a rovnaký názor má aj opozičný politik Igor Matovič (OĽANO-NOVA). „Platy všetkých vedúcich funkcionárov v štátnej sfére majú byť verejné a nerozumiem, prečo to urobiť nechcú“ reagoval bez zaváhania.

So zverejnením platov svojich podriadených by nemala problém ani väčšina prezidentských kandidátov. Favorizovaný prezidentský kandidát Robert Mistrík sa síce k tejto téme odmietol vyjadriť so slovami „Nebudem to komentovať“, no niektorí jeho súperi to dokonca považujú za úplnú samozrejmosť aj bez infozákona.

Dozvie sa niekedy rodina pravdu o smrti Haliny? Polícia fatálne zlyhala, tvrdí bývalý vyšetrovateľ NAKA

Roman Krpelan i prezidentská kancelária však naďalej mlčia a ignorujú zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Ten jednoznačne hovorí, že povinná osoba sprístupní na účely informovania verejnosti osobné údaje fyzickej osoby, ktorá je odborníkom plniacim úlohy pre prezidenta Slovenskej republiky, ako aj vedúcim zamestnancom zamestnávateľa, ktorým je orgán verejnej moci a to aj v rozsahu mzda, plat alebo platové pomery a ďalšie finančné náležitosti priznané za výkon funkcie, alebo za výkon pracovnej činnosti, ak sú uhrádzané zo štátneho rozpočtu alebo z iného verejného rozpočtu.

Organizátorka protestov Karolína Farská v sídle OĽaNO: Pre toto som tam bola

Redakcia hlavne.sk sa už od februára 2018 márne snaží získať informácie, ktoré je podľa infozákona prezidentská kancelária povinná zverejniť. Našu žiadosť však u prezidenta evidentne ignorujú, a Roman Krpelan nereaguje ani na telefonáty. Zatiaľ nám zaslal len informáciu o výške priemerného platu zamestnanca kancelárie prezidenta. Uvidíme, či sa odpovedí dočkáme aspoň po intervencii samotného prezidenta Andreja Kisku.

Otázka a vysvetlenie prezidenta Kisku k platom jeho podriadených:

Prezident SR Andrej Kiska | foto: TASR

 

Pridajte sa k nám na facebooku – viac informácií nájdete TU

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky