Jednou vetou

AKTUALIZOVANÉ. ŠOKUJÚCE: Kičurov syn si kúpil v centre Bratislavy dva byty?!

Predseda Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura

autorská koláž hlavne.sk, Foto: SITA/Branislav Bibel

AKTUALIZOVANÉ: Ďalšie podivnosti. Len dvadsaťročný syn šéfa Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru si mal kúpiť len nedávno dva byty. A to rovno na "zlatej" adrese, priamo v centre Bratislavy. Informácie priniesol denník SME a portál Aktuality. Expremiér Pellegrini Kičuru vyzval, aby sa do sudcovkého talára nevrátil, pokiaľ nevysvetlí podozrenia. Šéf SŠHR cez deň vypovedal na NAKA a následne sa vyjadril na tlačovej konferencii. Matovič ešte v nedeľu avizoval, že Kičura nemá dôveru vlády a bude odvolaný.

V odbobí, keď šéf Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura zúfalo zháňal nevyhnutné ochranné pômocky a testovacie sady na Koronavírus, jeho syn kúpil v historickom centre Bratislavy dva byty. Kičurov úrad pritom len nedávno uzavrel nevýhodné zmluvy na nákup od nedávno založených firiem.

Rodinka pokope na fajn adrese

Byty mal podľa medializovaných údajov Kičurov syn nadobudnúť postupne, avšak hneď dni po sebe – 17. a 18. marca. „Na liste vlastníctva nie je zapísaná žiadne záložné právo, čo signalizuje, že Kičura ml. kupoval byty bez hypotekárneho úveru. V rovnakom dome už vlastní byt aj 83-ročný Rudolf Kičura, pravdepodobne otec predsedu Správy štátnych hmotných rezerv. Byt v bytovom dome na Konventnej 7 vlastní podľa údajov z katastra už od roku 2014,“ píše Denník SME.

Kičuru v nedeľu po kontrole v úrade kritizoval premiér Igor Matovič a mal by byť zo svojej funkcie predsedu Správy štátnych hmotných rezerv odvolaný. Hlavným a jediným dôvodom bolo, že SŠHR uzavrela dve zmluvy na nákup zdravotníckeho materiálu spolu za vyše 30 miliónov eur s firmou, ktorá v tejto oblasti predtým nepôsobila. Komisia podľa Matoviča objednávku u tejto firmy neodporučila, napriek tomu ju Kičura podpísal.

Dom, v ktorom mal Kičurov syn kúpiť dva byty. Má ísť o nadstavbu historickej budovy. Či v nej majú Kičurovci plány vytvoriť mezonet je otázne:

V tomto dome v centre Bratislavy mal Kičurov syn kúpiť dva byty | foto: Google Street View maps

 

„Menší, teda 53-metrový byt na Konventnej ulici mal Krištof Kajetán kúpiť za 94-tisíc eur. Väčší 65-metrový byt mal stáť 106-tisíc eur. Z toho vyplýva, že Kičuru mladšieho kúpil byty tak, že meter štvorcový ho vyšiel na menej ako 1800 eur,“ uviedli Aktuality.sk, ktorým sa s Kičurom podarilo aj spojiť. „To sú dva maličké byty, majú maličké izbičky a ide o starú budovu,“ odpovedal novinárom Kičura na otázku, ako je možné, že na tak lukratívnej „zlatej“ adrese v Bratislave došiel jeho syn lacno až ku dvom bytom.

Klamal ako škôlkár

„Myslím, že Pellegríniho chránenec Kajetán Kičura včera dostatočne rýchlo pochopil, s kým má do činenia. Nemôže mi len tak klamať do očí a škôlkárskymi výhovorkami obhajovať zločin. Za trestuhodné správanie bude dnes na vláde zo svojej funkcie odvolaný a bude sa zodpovedať pred zákonom,“ uviedol Igor Matovič na Facebooku. V nedeľu večer avizoval, že Kičura by sa za svoje konanie pri nákupe ochranných pomôcok pre štát mal aj trestnoprávne zodpovedať.

„Poradím sa s premiérom, či mám trestné oznámenie písať ja, keďže organizácia patrí pod ministerstvo hospodárstva, alebo aký bude ďalší postup,“ uviedol v pondelok pred rokovaním Ústredného krízového štábu a vlády SR minister hospodárstva Richard Sulík.

RÝCHLA SPRAVODLIVOSŤ. PRICHÁDZA ZÁKON!!

Uverejnil používateľ OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti Pondelok 23. marca 2020

 

Fico je kamoš

Minulý rok Kajetán Kičura kandidoval na ústavného sudcu. „Pána docenta Fica považujem za svojho priateľa, verím, že aj on mňa. A nesmierne si ho vážim za to, čo v živote dokázal,“ povedal Kičura pri verejnom vypočutí kandidátov. Úrad pre verejné obstarávanie namietal tender na stráženie s firmou Bonul, ktorý jeho úrad uzavrel. Podľa Kajetána Kičuru však žiadny zákon neporušili.

zdroj videa: YouTube Denník SME

Pellegrini Kičurovi: Na talár zabudni

V podozreniam okolo Kičuru sa vyjadril expremiér Peter Pellegrni a vyzval šéfa, aby sa do talára hneď nevrátil. „Šéf Štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura dnes čelí obvineniam od novej vlády, že vo svojej funkcii zlyhal. Sú to vážne podozrenia, ktoré treba dôsledne preveriť. Pretože v mimoriadnych časoch patrí za zlyhanie aj mimoriadny trest. Pán Kičura je sudcom, ktorý má pozastavený výkon funkcie. Vyzývam ho, aby sa za žiadnych okolností nevrátil do talára, kým tieto podozrenia nevyvráti. Ja osobne som spravil zásadné kroky pre očistu súdnictva a prokuratúry. Je neprípustné, aby ľudia nemali istotu, že o ich vlastnom osude rozhoduje bezúhonný človek,“ uviedol sa Pellegrini.

Milí priatelia,ako predseda vlády som 24 hodín denne prijímal zásadné opatrenia, ktoré chránili ľudí na Slovensku pred koronavírusom. Keď riadite krízový štáb s desiatkami ľudí, musíte sa spoľahnúť na ich odbornosť, skúsenosti a morálku. Veril som, že tak, ako ja cítim zodpovednosť za Slovensko, tak ju každý člen štábu cíti za svoj úrad. Na preverovanie postupov jednotlivcov v krízových chvíľach skrátka nie je čas, ten príde až neskôr. Šéf Štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura dnes čelí obvineniam od novej vlády, že vo svojej funkcii zlyhal. Sú to vážne podozrenia, ktoré treba dôsledne preveriť. Pretože v mimoriadnych časoch patrí za zlyhanie aj mimoriadny trest.Pán Kičura je sudcom, ktorý má pozastavený výkon funkcie. Vyzývam ho, aby sa za žiadnych okolností nevrátil do talára, kým tieto podozrenia nevyvráti. Ja osobne som spravil zásadné kroky pre očistu súdnictva a prokuratúry. Je neprípustné, aby ľudia nemali istotu, že o ich vlastnom osude rozhoduje bezúhonný človek. Ak pán Kičura nepochybil a ide len o obvyklé politické divadlo, má právo žiadať ospravedlnenie. Ak však pochybil, nemal by sa do talára vrátiť už nikdy.#zvladnemeto

Uverejnil používateľ Peter Pellegrini Pondelok 23. marca 2020

 

Kičura po výsluchu na polícii vybuchol pred novinármi

K medializovaným informáciám sa vyjadril neskôr aj samotný Kajetán Kičura, o ktorom ešte cez víkend premiér I. Matovič povedal, že nemá jeho dôveru a za zmluvy a nákupy ochranných pomôcok bude odvolaný aj niesť trestnoprávnu zodpovednosť.

„Bol som vypovedať na NAKA, kde sú zadokumentované všetky podstatné informácie,“ vyhlásil Kičura, ktorý sa nevyhol ani otázkam okolo nákupu bytov jeho syna v centre hlavného mesta, ako jej finacovania.

„On to bude splácať, my sme mu s manželkou dali na to naše úspory, ale ako študent by nedostal hypotéku, tak ale toto ja Vám už nebudem vysvetľovať. A ten lynč, čo zažívam od polnoci, keď sa objavil prvý článok, to je niečo strašné. Majú to orgány a tie budú posudzovať!“ reagoval podráždene Kičura na otázky novinárov.

Kajetán Kičura sa vyjadruje k podozreniam o predraženom nákupe a k majetkom svojho syna

Uverejnil používateľ Topky.sk Pondelok 23. marca 2020

zdroj videa: Facebook Topky

Kičura: Pod Ficom alebo Pellegrinim by som ostal

Na otázky, či sa plánuje vrátiť do sudcovského talára uviedol, že momentálne na to ani nepomýšľa. „Budem bojovať za očistenie svojho mena a všetkých podozrení. Ja som už dlho na tomto úrade, nech ma ten pán, čo tu včera bol konečne odvolá (Matovič – pozn. red.). Vydržal by som tu za premiéra Fica, alebo Pellegriniho, ale idíte, médiá mi už dávno dali pečiatku, že sme s Ficom kamaráti a jednoducho je toto mediálna poprava,“ uviedol končiaci šéf Správy štátnych hmotných rezerv, ktorý si počas brífingu viackrát pretieral čelo a pôsobil unavene i nešťastne.

„Verím, že sa ešte stretneme pri lepšej príležitosti a prepáčte, že som občas vybuchol, nechal som sa uniesť. Niektorí mi hovoria, že som aj vtipný, no ja už mám toho za posledné dni skutočne dosť. Dovidenia,“ uzavrel Kajetán Kičura.

 

Vláda v noci odvolala Kičuru, vymenovali nových štátnych tajomníkov

 

 

Môže vás zaujímať

NKÚ: Dlh za rekonštrukciu zimného štadióna riešila Bratislava nezákonne