Jednou vetou

Sólymos ocenil tvorcov Envirostratégie aj projektu DriDanube

László Sólymos, minister Životného prostredia SR

Foto: TASR

Vízia zelenšieho Slovenska Envirostratégia 2030 aj projekt DriDanube získali Cenu ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa (Most-Híd). Šéf envirorezortu udelil v pondelok v Bratislave 32 rezortných ocenení pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia.

„Neraz stojíme prred otázkou, nakoľko môžeme dopustiť, aby pokrok a modernizácia našej spoločnosti išli na úkor životného prostredia. Je preto nutné, aby sme si vedeli uctiť ľudí, ktorí na základe svojich odborných skúseností poznajú na túto otázku odpoveď,“ uviedol Sólymos na margo ocenenia autorov vízie environmentálnej politiky.

Prípravu a koordináciu Envirostratégia 2030 zastrešoval Inštitút environmentálnej politiky. Pri tvorbe tohto dokumentu sa zišlo 160 odborníkov zo štátneho, súkromného, vedeckého a neziskového sektora. Venuje sa ochrane prírody, zmene klímy a ochrane ovzdušia a zelenému hospodárstvu vrátane efektívneho nakladania s odpadmi.

Od roku 2022 by sa mali zálohovať PET fľaše a plechovky

Envirostratégiu vo februári schválila vláda, ktorá zároveň zaviazala všetky ministerstvá, aby napĺňali jej ciele.
Ďalší z hlavných ocenených projektov nazvaný DriDanube sa zaoberá problematikou sucha v dunajskom regióne. Cenu zaň si prevzala Lotta Blaškovičová zo Slovenského hydrometeorologického ústavu, ktorá patrí medzi uznávaných odborníkov v oblasti hydrológie na Slovensku.

Cenu ministra životného prostredia udeľuje envirorezort ako nefinančné čestné ocenenie za mimoriadne výsledky alebo dlhoročný prínos v starostlivosti o životné prostredie a rozvoji environmentalistiky od roku 1999. Celkovo bolo tento rok udelených deväť cien ministra, 11 čestných uznaní a 12 ďakovných listov.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky