Jednou vetou

Správa o stave republiky bola zhrnutím diania po vražde Jána Kuciaka

Prerušený prejav o stave republiky prezidenta Andreja Kisku sa vo veľkej časti venoval najmä vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Prezident kritizoval komunikáciu politikov, polície a bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara.

Gauneri prosperujúci z kontaktov na verejnú moc sú produktom sveta, ktorý vrcholní politickí predstavitelia roky nechali rásť a rozťahovať sa po Slovensku. „Sveta, z ktorého profitovali a opierali oň vlastnú moc. Až sa vymkol spod kontroly a teraz ich drží v hrsti. Vražda Jána a Martiny dala tomuto svetu tváre ľudských obetí. To bol dôvod, prečo desiatky tisíc ľudí išli do ulíc — aby vyjadrili nedôveru v schopnosť štátu vyrovnať sa so zločinom,“ upozornil Kiska.

Andrej Kiska o krátení dane: Doplácal som. Neviem. Asi 100 – tisíc eur?

Kiska poznamenal, že Slovensko čaká na pravdivé odpovede na viaceré otázky. „Napríklad, prečo nebol na miesto činu povolaný znalec v oblasti súdneho lekárstva. Prečo bývalý policajný prezident takmer denne miatol verejnosť rôznymi verziami smeru vyšetrovania, v rozpore s embargom vyhláseným prokuratúrou. Prečo v rozhodujúcich týždňoch po vražde Slovensko váhalo s využitím medzinárodnej pomoci. Prečo bol na mieste činu bývalý riaditeľ protikorupčnej jednotky NAKA a prečo o tom bývalý policajný prezident klamal. Prečo mali prístup k prípadu ľudia, o ktorých Ján Kuciak písal a ktorí mali byť súčasťou vyšetrovacích verzií,“ skonštatoval.

Kiskov prejav o stave republiky bol prerušený

Hlava štátu tiež hovorila, že je čas prestať odpútavať pozornosť nafúknutými hrozbami akou sú napríklad migranti. Namiesto toho je podľa neho potrebné sa venovať organizovanému zločinu a extrémizmu. „Nech elitné jednotky nenaháňajú bonboniéry a päťdesiateurovú korupciu, kým mnohomiliónovú kriminalitu bielych golierov pozorujú z úctivej vzdialenosti.“ vyjadril sa Kiska ku korupcii.

Kiska varoval poslancov, že aj od ich rozhodnutí závisí, ako si budeme rok 2018 pamätať. „Či ako premárnenú príležitosť, ktorá ostane zdrojom konšpirácií, špekulácií, nevyšetrených podozrení a trvalým prameňom nedôvery k politike aj medzi ľuďmi navzájom. Alebo ako obdobie, v ktorom sme sa vzchopili a začali robiť všetko potrebné pre obnovenie dôvery ľudí v štát,“ dodal.

Hrnčiar otvoril schôdzu NR SR, reč bude o dôchodkoch aj limitoch pre strany

„Často opakovanými prioritami Slovenska sú zdravie ľudí, vzdelávanie detí, veda a výskum. Ale reálne investície z verejných zdrojov tomu nezodpovedajú. Do zdravotníctva a jeho ošarpaných nemocníc smerovali len štyri z každých sto investovaných eur. V rozvinutých európskych krajinách to bolo 12 percent. Na školstvo, vedu a výskumu Slovensko použilo necelú desatinu verejných investícií, v zahraničí to bolo dvojnásobne viac,“ vysvetlil svoje tvrdenia.

Prezident varoval, že v nadchádzajúcej dekáde bude Slovensko treťou najrýchlejšie starnúcou krajinou EÚ. „Preto je debata o penzijnom systéme na mieste. Žiaľ, preteky, kto ponúkne nižší vek odchodu do dôchodku sú príkladom sporu, ktorému chýba citlivosť, poctivosť aj odvaha,“ odkázal koaličným politikom. Podľa hlavy štátu je skutočnou výzvou ako zaistiť seniorom dôstojný život. Podľa neho totiž nemáme dostatok opatrovateliek ani kapacít na starostlivosť o dlhodobo chorých. „Existuje množstvo bariér, ktoré dôchodcov obmedzujú. Pýtam sa, ako chce Slovensko zlepšovať kvalitu života seniorov, keď nebude mať na to peniaze.“ dodal k  návrhu zastropovania dôchodkového veku v Ústave.

Od týchto ľudí by sa mal prezident dištancovať a ospravedlniť

V správe o stave republiky venoval pozornosť aj slovenským poľnohospodárom a farmárom. Platí totiž stále, že život na vidieku nie je podľa neho takým, aký by mal byť. Navyše štát nepomáha týmto ľuďom, hoci ho o to viackrát žiadali. „Štátne orgány zatvárajú oči pred vydieračskými praktikami v regiónoch, tolerujú vyhrážky a fyzické útoky, alebo sa dokonca stavajú na stranu agresorov. Tieto zlyhania štátu majú konkrétne obete. Sú nimi podvedení, zbití farmári, ktorí sa nedovolali svojich práv,“ poznamenal.

Prezident pripomenul historické míľniky, ktoré Slovensko v tomto roku oslavuje. Spája to aj s nedávnymi protestami Za slušné Slovensko. „Na jar tohto roku, 25 rokov od vzniku nášho štátu, sa mnohí prihlásili k hodnote, pre ktorú sme dlho hľadali vhodné slovo. Desiatky tisíc ľudí nahlas povedali, že okrem samostatného a demokratického si želajú Slovensko, ktoré bude slušné,“ upozornil Kiska prítomných politikov.

V pondelok vyrazia farmári na traktoroch z východu SR do Bratislavy

Podľa Kisku je Slovensko je hladné po niečom, na čo môže byť hrdé. Ako ale varuje, nie je to falošné národovectvo, či agresívne vymedzovanie sa voči ľuďom inej farby pleti, viery alebo sexuálnej orientácie. „Ak má vzťah ľudí k Slovensku definovať láska a hrdosť, musíme im ponúknuť viac ako peknú prírodu a šikovných športovcov.“

Na záver prejavu prezident povedal, že najväčšou výzvou pre každého je pokúsiť sa byť lepší ako včera. „Postaviť zdravšie základy Slovenskej republiky ako tie, ktoré sme po 25 rokoch nechali zhrdzavieť. Aby sme mohli byť štátom, ktorého sebavedomie pevne stojí na spoločných úspechoch,“ uzavrel správu o stave republiky Kiska.

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky