Jednou vetou

SR je jednou zo 4 krajín, ktorá nemôže vo voľbách do EP hlasovať zo zahraničia

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

Slováci vo voľbách do Európskeho parlamentu (EP) nemôžu hlasovať zo zahraničia za slovenských kandidátov. Slovensko je len jednou zo štyroch členských krajín EÚ, v ktorých voľba zo zahraničia nie je možná. Pre TASR to uviedla Soňa Mellak z Kancelárie EP na Slovensku.

„Okrem Slovenska nemôže ešte zo zahraničia voliť Malta, Írsko a Česká republika. Vo väčšine členských krajín sa dá hlasovať aj zo zahraničia buď na ambasáde, poštou, alebo dokonca aj elektronicky. Takže toto je jedna z výziev pre Slovensko, že teoreticky by sa to mohlo do budúcnosti zmeniť,“ konštatovala Mellak.

Na druhej strane, Slováci, ktorí majú trvalý pobyt v niektorej z členských krajín EÚ, môžu hlasovať v tejto krajine za tamojších kandidátov. Podobne je to aj s cudzincami, ktorí žijú na Slovensku, ak požiadali o zápis do voličských zoznamov. To museli urobiť do 15. apríla, v tom prípade môžu hlasovať za slovenských kandidátov.

Sirotka: Daňové licencie nechýbajú, celkovo sa podmienky pre malé firmy nelepšia

Majú však taktiež ďalšiu možnosť – prezistiť si, aká je situácia v ich krajine. „Napríklad Francúzi majú možnosť hlasovať na ambasáde, čiže predpokladám, že Francúzi, ktorí žijú na Slovensku, budú mať taktiež možnosť hlasovať za francúzskych kandidátov na francúzskej ambasáde v Bratislave,“ zdôvodnila.

Každý volič má možnosť hlasovať iba raz. „Slováci, ktorí nebudú v čase volieb v mieste svojho trvalého bydliska, môžu požiadať o hlasovací preukaz, a to buď jeden deň pred voľbami osobne, písomne alebo elektronicky však najneskôr 15 dní pred voľbami,“ uzavrela.

Slováci si budú voliť svojich zástupcov do Európskeho parlamentu v sobotu 25. mája. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Poslanci sú volení na päťročné volebné obdobie.

Môže vás zaujímať

Tohoročné oslavy 76. výročia SNP budú sprevádzať prísne opatrenia