Jednou vetou

SR stiahne kandidatúru Rumana na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ

Ivan Rumana

foto: Protimonopolný úrada SR

Slovenská republika stiahne kandidatúru sudcu Ivana Rumanu na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ. Uviedol to v stredu po rokovaní vlády minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

Gál zatiaľ neprezradil, kto by mal byť ďalším kandidátom na tento post. „Už teraz som dostal niekoľko životopisov na ministerstvo. Niektorí boli dobrí, iní samozvaní, takže uvidíme,“ povedal Gál.

Gál pripravuje pre vládu materiál ohľadom kandidatúry Rumanu

Slovensko tak stiahlo kandidatúru v poradí tretieho slovenského kandidáta na tento európsky súdny post. Predošlých dvoch kandidátov odmietol poradný výbor Rady EÚ. Máriu Patakyovú odmietli pre nedostatočnú znalosť cudzieho jazyka, Radoslavovi Procházkovi vyčítali nedostatočný morálny kredit.

Zhruba pred mesiacom (9. mája) bola zverejnená informácia, že sudca Najvyššieho súdu Rumana nepresvedčil expertov poradného výboru, ktorí posudzujú vhodnosť kandidátov na sudcov európskeho súdneho dvora. Podľa Gála u neho skonštatovali nedostatok zdatnosti v agende luxemburského súdu a pripravenosti okamžite sa jej ujať.

Nové priestory pre ministerstvo spravodlivosti – kto má pre najlepšie ponuky?

V momente stiahnutia kandidatúry Rumanu sa bude môcť začať proces hľadania štvrtého kandidáta, ktorý zastrešuje Súdna rada. Slovensku sa podarilo získať jedno z 12 miest dodatočných sudcov, ktoré pribudli na Všeobecnom súde EÚ v rámci jeho reformy. Prestížny medzinárodný súdny post mala SR obsadiť už v roku 2016.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky