Jednou vetou

Srbsko by malo byť medzi prvými krajinami, ktoré rozšíria EÚ, myslí si to Danko

Predseda NR SR Andrej Danko

foto: TASR

Srbsko by malo byť jednou z prvých krajín, ktoré prijme Európska únia v rámci svojho rozširovania. Myslí si to predseda Národnej rady SR Andrej Danko, ktorý pricestoval v stredu do Srbska na dvojdňovú oficiálnu návštevu.

„V rámci Európskej únie sa rozprávame o tom, o ktoré štáty sa rozšíri únia. A ja by som bol rád, keby jeden z tých prvých štátov bolo Srbsko,“ povedal Danko novinárom po rokovaní so srbskou premiérkou Annou Brnabičovou.

Danko verí, že problémy Slovákov v Rakúsku neostanú opomenuté

Poukázal, že Srbsko zachovalo status slovenskej národnostnej menšiny a slovenčina je tu používaná aj v úradnom styku. „Dali úctu našim predkom,“ poznamenal Danko. So srbskou premiérkou hovorili najmä o novej legislatíve, ktorú vláda iniciuje vo vzťahu k národnostným menšinám. „Tiež o nových prvkoch vzťahu Srbsko-Slovensko a aj o potrebe riešenia niektorých problémov, ktoré sa vyskytujú pri práci Srbov na Slovensku,“ priblížil šéf parlamentu.

Cieľom návštevy Srbska je podľa Danka naštartovať väčšiu výmenu informácií v oblasti legislatívy. Dodal, že Slovensko je pre Srbsko veľkým prínosom z hľadiska európskej legislatívy a skúseností, ktoré má.

Žiga: Srbsko je najdôležitejší obchodný partner SR na západnom Balkáne

Danka čakajú vo štvrtok ďalšie stretnutia, ako aj prejav v srbskom parlamente. Prijme ho srbský prezident Aleksandar Vučič a rokovať bude aj s predsedníčkou parlamentu Majou Gojkovičovou. Pozrie si tiež výstavu 100 rokov spoločnej štátnosti ČSR a stretne sa so slovenskou menšinou žijúcou v Srbsku.

Oficiálna návšteva predsedu slovenského parlamentu Danka je v poradí jeho druhou návštevou Srbskej republiky po minuloročnej júnovej účasti na inaugurácii srbského prezidenta Vučiča.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky