Jednou vetou

Stále zahmlievajú luxusné platy u prezidenta

Prezident SR Andrej Kiska a Roman Krpelan

autorská koláž hlavne.sk, TASR, archív

Najbližší ľudia Andreja Kisku v prezidentskom paláci dostávajú platy, o ktorých sa Slovákom môže iba snívať. Tvrdí to zdroj hlavne.sk, ktorý má blízko k prezidentskému palácu.

FOTO: Pozrite sa, v akom stave je prezidentská vila! Aký bude jej osud?

Hovorca hlavy štátu Roman Krpelan má dostávať od 3 700 do 3 900 eur mesačne a k tomu odmeny v tisícoch eur. Jeho kolega, poradca prezidenta Rado Baťo je na tom údajne ešte lepšie. Na výplatnej páske mu má mesačne zasvietiť mastná sumička od 4 500 do 4 900 eur mesačne a tiež ďalšie peniaze ako odmeny. Práve to je zrejme za tajnosťami, ktoré robí okolo platov šéf komunikácie u prezidenta Roman Krpelan už viac ako rok .

Nemáme dôvod tajiť „hlúposti“, ale neodpovieme

Polovicu platu dávam na charitu. To je azda najznámejšia veta, ktorú slovenská verejnosť pozná z úst prezidenta Andreja Kisku. Ak by ste chceli vedieť, koľko zarábajú jeho ľudia, túto informáciu sa nedozviete. Prezidentov hovorca Roman Krpelan naše informácie, že zarába viac ako 3 700 eur mesačne nepotvrdil. Spolu s odmenami má byť pritom jeho plat až viac ako 4 300 eur mesačne. Potvrdiť nechcel ani plat poradcu prezidenta Rada Baťa viac ako 4 500 eur mesačne a s odmenami viac ako 5 tisíc mesačne. „Niekto vám podsúva hlúposti, ak sa chcete nechať nachytať, vaša vec. Veď som Vám na to odpovedal, prosím citujte ma doslova, ja si to tiež zavesím na fb,“ reagoval na naše otázky o platoch Kiskov hovorca Roman Krpelan.

Neodpovedajú viac ako rok

O informácie k platom žiadame už viac ako rok. Posielame novinárske otázky, žiadosti v zmysle infozákona, Krpelan však reaguje ,,po smerácky“, či v duchu rád Dr. Plzáka „zatloukat, zatloukat, zatloukat“. Presné sumy uviesť odmieta, napriek tomu, že by tak údajné hlúposti mohol ľahko vyvrátiť. Pred jednoduchým zverejnením platov Krpelan uprednostňuje upozorňovanie na formálne nedostatky našich otázok, alebo infožiadostí. Po neochote transparentne zverejniť platy sme sa obrátili priamo aj na hlavu štátu, počas diskusie so študentami.

Šokovaní študenti: Andrej Kiska nevie, čo sa deje v jeho kancelárii

Informácia, že ľudia z jeho kancelárie taja platy vedúcich zamestnancov ho vtedy zaskočila. Potom ako prisľúbil, že sa na tieto tajnosti opýta, zaslali nám z prezidentskej kancelárie stanovisko o zložení platov v kancelárii, čo robia štátne inštitúcie bežne, keď nechcú uviesť presné sumy platov. Kto a koľko presne zarába sme sa teda opäť nedozvedeli.

Kto klame?

V novembri minulého roka nám Kiskov hovorca Roman Krpelan napísal, že jediným vedúcim zamestnancom, ktorého plat môže podľa zákona prekročiť mesačne sumu 4-tisíc eur je vedúci kancelárie prezidenta SR Štefan Rozkopál. Niekto v prezidentskom paláci však potom klame. „Viem, že sú platy rádovo od 4 200 – 4 500 pre tých najlepších,“ povedal nám priamo prezident Andrej Kiska, čo je v rozpore s vyjadrením jeho hovorcu Krpelana.

Ohybná transparentnosť?

Prístup Kancelárie prezidenta SR kritizujú aj mimovládne organizácie Transparency International a Via Iuris, s ktorou spolupracovala Zuzana Čaputová. Obe upozorňujú, že aj prezidentská kancelária musí dodržiavať zákon o slobodnom prístupe k informáciám.

FOTO: Načapali sme ju. Pozrite sa, kam si odbehla ministerka vnútra Saková

Zaujímavosťou je, že v prezidentskej kancelárii pracuje aj Michal Luciak, bývalý vedúci služobného úradu exministerky Lucie Žitňanskej, ktorá presadila infozákon a klauzulu, aby platy verejných funkcionárov boli verejné. Korektnej odpovede z kancelárie hlavy štátu sme sa však doteraz nedočkali.

Kancelária prezidenta SR nám v poslednej odpovedi uviedla, že v nej pracuje 17 vedúcich zamestnancov; Roman Krpelan, Rado Baťo ani ďalšie mediálne známe tváre medzi nimi nefigurujú. Aj v tomto prípade si kancelária hlavy štátu dáva záležať na neprehľadnosti. Márne by ste hľadali, kto a na akých pozíciách v kancelárii prezidenta pracuje. Z webovej stránky sa tieto informácie nedozviete.

Úradník s rekordným platom

Jedným z najbližších ľudí Andreja Kisku, ktorého plat drží prezidentské kancelária v tajnosti je aj Rado Baťo. Svoj plat tajil už v roku 2010, keď robil hovorcu vtedajšej premiérke Ivete Radičovej. Radičová mu v tom čase napriek kritike, že Baťo má len stredoškolské vzdelanie podpísala osobný plat, teda nadštandardný plat, ktorý sa neriadi tarifnými tabuľkami pre úradníkov.

Nový prezident: Odkedy bude chodiť s ochrankou za chrbtom?

Ak je Baťo stále bez vysokoškolského vzdelania, s platom nad 5-tisíc mesačne, ide o pravdepodobne najlepšie plateného stredoškolsky vzdelaného štátneho úradníka na Slovensku. Podobne ako Baťo zarába napríklad bratislavský primátor Matúš Vallo (5 631 eur), alebo poslanci Národnej rady SR po poslednom zvyšovaní ich platov, ktoré čelilo obrovskej kritike verejnosti. Dokáže kancelária prezidenta po roku konečne verejnosť korektne informovať o svojich platoch? Budeme sa aj naďalej pýtať.

 

Pridajte sa k nám na facebooku – nájdete nás TU. Ďakujeme za like alebo share 🙂

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky