Jednou vetou

Stanné právo na Ukrajine neobmedzí občanov SR ani slovenskú menšinu, myslí si Grendel

Gábor Grendel

foto: TASR

Zavedením stanného práva na Ukrajine by nemali byť obmedzené práva občanov SR ani slovenskej národnostnej menšiny žijúcej v Zakarpatsku. Uviedol to v utorok hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Boris Gandel.

Odvolal sa pritom na vyhlásenie ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, ktoré odznelo pred hlasovaním parlamentu v Kyjeve o stannom práve a podľa ktorého nedôjde k obmedzeniu kvality života ukrajinských občanov a ich ústavných práv. Pripomenul tiež, že Zakarpatská oblasť nepatrí medzi regióny, kde bude stanné právo platiť, a teda „nemalo by dôjsť k obmedzeniu slobody pohybu“ tamojších občanov.

OSN zvoní na poplach ohľadom dovozu potravín cez kľúčový prístav v Jemene

Ukrajinský parlament schválil vyhlásenie stanného práva vo vybraných častiach Ukrajiny v reakcii na vystupňovanie napätia medzi Ruskom a Ukrajinou. Ruská pobrežná stráž spustila v nedeľu (25. 11.) paľbu na tri ukrajinské lode neďaleko Kerčského prielivu, ktorý oddeľuje Azovské more od Čierneho mora, a zranila šiestich ukrajinských námorníkov. Rusko následne zadržalo ukrajinské lode aj s posádkami a obvinilo ich, že ilegálne prenikli do ruských vôd pri pobreží Krymu.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky