Jednou vetou

Štát by mal byť pri udeľovaní pokút v rámci ezdravia benevolentnejší, rozhodli poslanci

Národná rada Slovenskej republiky

foto: TASR

Štát bude pri udeľovaní pokút za nepripojenie sa do elektronického zdravotníctva benevolentnejší. Poslanci v parlamente v utorok odobrili, aby uloženie sankcie zdravotníkovi nebolo povinnosťou, ale možnosťou.

Úprava pravidiel prešla cez pozmeňujúci návrh k zákonu o radiačnej ochrane, reaguje sa ňou na súčasnú situáciu okolo ezdravia. Mnohí zdravotníci sa totiž sťažovali, že do systému sa nevedia pripojiť, pričom tvrdili, že to nie je ich vina. Žiadali preto formulku okolo sankcií zmeniť v zákone, a to i napriek tomu, že štát im dal prísľub, že pri udeľovaní pokút nebude prísny a bude brať do úvahy objektívne príčiny. Pozmeňujúci návrh hovorí o pokute do výšky 200 eur.

Zmena pravidiel sa dotkne aj zdravotných poisťovní. Tie už po novom nebudú môcť podmieňovať pripojenie ambulancií či nemocníc do ezdravia uzatvorením „akýchkoľvek zmluvných dojednaní“, ktoré s ním nesúvisia.

Cez zákon o radiačnej ochrane sa riešia aj podmienky pri vykonávaní prehliadok mŕtvych tiel. Po kritike zo strany lekárov-špecialistov sa upravuje prechodné obdobie, kedy ich Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) nebude zaraďovať do rozpisu na vykonávanie prehliadok.

Preškolenia na obhliadky mŕtvych

„Pretože budú potrebovať preškolenie na prehliadky mŕtveho tela,“ píše sa v pozmeňujúcom návrh z dielne koaličných poslancov s tým, že prechodné obdobie by malo trvať do 30. júna tohto roka. Reč je o rozpise povinných služieb. Ten prichádza na rad vtedy, ak v krajoch nie je obstaraný organizátor a na služby nie je prihlásených ani dostatok dobrovoľných lekárov.

„Spomínanými zmenami reagujeme na súčasnú situáciu, ktorá si to vyžaduje,“ vysvetlil minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Opozícia v parlamentnom zdravotníckom výbore mu totiž nedávno vytkla, že rezort si „ide opravovať zákony cez právnu normu, ktorá s tým vecne nesúvisí“. Tá s niektorými Druckerovými zmenami aj tak nesúhlasí. Je napríklad za to, aby sa spomínaná pokuta súvisiaca s ezdravím rovno zrušila.

Minister však stále trvá na tom, že je „lepšie robiť drobné úpravy, ako keby sa mal termín ostrej prevádzky elektronického zdravotníctva posunúť“. V prípade zmien okolo zdravotných poisťovní uviedol, že zaregistroval pokusy jednej zo zdravotných poisťovní podmieňovať pripojenie do ezdravia splnením podmienok, „ktoré s ním nemali absolútne nič spoločné“.

Tehotné ženy budú na urgente oslobodené od desaťeurového poplatku

Tehotné ženy budú na urgente v nemocnici oslobodené od poplatku. Znamená to, že ak ho navštívia aj z dôvodu „planého poplachu“, nezaplatia za ošetrenie desať eur. Takúto zmenu schválili v utorok poslanci v pléne cez pozmeňujúci návrh k zákonu o radiačnej ochrane. Platiť by mala od polovice marca tohto roka.

Pôvodný návrh ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru-SD) znel ale inak. Šéf rezortu najprv chcel, aby si tehotné pacientky pýtali zaplatených desať eur na urgente späť od svojej zdravotnej poisťovne. Po ohlasoch zo strany pacientskych organizácií, verejnosti a opozície však neskôr uznal, že „môže ísť o zbytočnú administratívu“ a od tohto nápadu upustil.

„Úplne jednoducho. Všetky tehotné ženy budú na urgente bez poplatkov, vypočul som si mnohé názory a myslím, že je to správne. Ďakujem za podnety, dámy, zaslúžite si pokoj,“ napísal Drucker na Facebooku po vlne kritiky.

Do paragrafového znenia sa teda napokon dostala formulka, „že sa navrhuje zabezpečiť, aby bola tehotná poistenka oslobodená od úhrady pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v rámci ústavnej pohotovostnej služby, a to pri akejkoľvek zmene jej zdravotného stavu v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom“.

Diskusia o poplatku pre tehotné ženy sa rozprúdila po tom, čo sa na poplatok sťažoval na sociálnej sieti muž tehotnej ženy z Nitry. Ministerstvo zdravotníctva krátko po tom avizovalo, že tému úhrad na urgente opäť otvorí a doprecizujú sa podmienky pre gravidné pacientky.

Nová desaťeurová výška poplatku na urgentoch v nemocniciach platí od novembra minulého roka, dovtedy sa platili dve eurá. Takýto poplatok má odradiť pacientov, ktorí by chceli zneužívať systém. Úhrada sa nemá týkať chorých, ktorí potrebujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Novinka na hraniciach. Toto oznámil Matovič s Babišom v Prahe