Jednou vetou

Štát chce dať na oddlžovanie nemocníc najviac 585 miliónov eur

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Štát chce oddlžiť nemocnice maximálnou sumou 585 miliónov eur zo štátnych finančných aktív. S oddlžovaním chce začať už tento rok, plánuje viacero kôl. Potvrdili to dnes na tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) a šéf rezortu zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD).

Okrem štátnych nemocníc sa to týka i neštátnych. „Som za princíp rovnosti,“ zdôraznil Drucker. Oddlžovanie nebude jednorazové, peniaze majú dostať tí, ktorí budú ochotní plniť ozdravné plány. Štát chce oddlžovať dvoma formami – takzvanou dohodou o fixnom diskonte a elektronickou aukciou.

Dlh v zdravotníctve vlani narástol na 647,24 milióna eur. Najviac, 547,16 milióna eur, dlhujú štátne univerzitné a fakultné nemocnice. So záväzkami po lehote splatnosti majú problémy aj zariadenia v pôsobnosti ministerstiev vnútra a obrany (24,89 milióna eur), ako aj tie delimitované na obce a vyššie územné celky a transformované na neziskové organizácie (74,91 milióna eur). Nemocnice sa v minulosti oddlžovali trikrát.

Môže vás zaujímať

Video, ktoré má kompromitovať Kisku, stále vyšetruje polícia