Jednou vetou

Štatistický úrad spracuje výsledky volieb v 50 pracoviskách s takmer 1 600 ľuďmi

Ilustračné foto

foto: TASR - Milan Drozd

Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) spracuje výsledok sobotných volieb do Národnej rady SR (NR SR) prostredníctvom 50 Odborných sumarizačných útvarov (OSÚ). Počas volebnej noci zo soboty 29. februára na nedeľu 1. marca bude na týchto pracoviskách pôsobiť 1 571 ľudí a budú mať na to k dispozícii 780 počítačov a 376 tlačiarní. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval predseda ŠÚ SR Alexander Ballek.

Najviac okrskových volebných komisií sa spracuje v Bratislave, Nitre, Žiline, Rimavskej Sobote a v Prešove. Ballek ďalej uviedol, že 4 171 miest a obcí Slovenska, teda takmer 70 percent okrskov na území SR, prejavilo záujem o elektronické spracovanie volebných výsledkov prostredníctvom Integrovaného volebného informačného systému (IVIS).

Úlohou sumarizačných pracovísk je prevziať, skontrolovať a spracovať okrskové zápisnice, potvrdiť správnosť údajov a riešiť prípadné konkrétne problémy v 49 centrálnych sumarizačných miestach v rámci Slovenska. Jeden sumarizačný útvar je v centrále ŠÚ SR. „V jednotlivých sumarizačných pracoviskách spracujú naši pracovníci výsledky všetkých okrskov v rámci daného územného obvodu. Najväčší počet výsledkov, až zo 402 okrskov, sa spracuje v Bratislave. Súčasné výsledky z viac ako 200 volebných miestností sa budú sumarizovať napríklad aj v Nitre, Žiline, Rimavskej Sobote a v Prešove,“ priblížil Ballek. Výsledky z viac ako 160 okrskov sa budú tiež zbiehať v sumarizačných útvaroch v Košiciach, Prievidzi, Michalovciach, Trenčíne, Zvolene, Humennom, Trnave a Leviciach.

Predseda ŠÚ SR ďalej oboznámil, že 4 171 miest a obcí Slovenska, teda takmer 70 percent okrskov na území SR, prejavilo záujem o elektronické spracovanie volebných výsledkov prostredníctvom Integrovaného volebného informačného systému (IVIS). V porovnaní s voľbami do NR SR z roku 2016 je to zásadný posun, keďže vedy spracúvalo výsledky elektronicky približne 30 percent okrskov. „Zvyčajne nie všetky okrsky nakoniec elektronické spracovanie reálne počas volebnej noci využijú. Očakávam však, že ich bude výrazne viac ako pri parlamentných voľbách v roku 2016,“ skonštatoval Ballek. Funkčnosť a spoľahlivosť IVIS bola podľa jeho slov preverená v troch skúškach. Posledná sa uskutočnila začiatkom tohto týždňa a zúčastnilo sa na nej takmer všetkých 1 600 pracovníkov.

Priebežné výsledky volieb bude ŠÚ SR zverejňovať na stránke www.volbysr.sk postupne v sobotu 29. februára po 22:00, po uzavretí všetkých volebných miestností v SR. Dáta budú aktualizované približne v 10-minútových intervaloch. Priebežné výsledky budú obsahovať výsledky politických subjektov a účasti na úrovni SR, krajov a okresov a sumáre preferenčných hlasov na úrovni SR. Definitívne výsledky volieb budú zverejnené na stránke www.volbysr.sk v nedeľu 1. marca po ich schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Výsledky budú dostupné na úrovni SR, ôsmich krajov, 79 okresov a 2 926 miest, obcí či mestských častí Bratislavy a Košíc a aj na úrovni takmer 6-tisíc okrskov, vrátane výsledkov hlasovania voličov s trvalým pobytom mimo územia SR.

Predseda ŠÚ SR taktiež zverejnil odhad počtu obyvateľov SR žijúci na území SR, ktorí splnili podmienku veku, teda majú 18 a viac rokov. „Tento odhad nemožno zamieňať s pojmom počet oprávnených voličov, ako ho uvádza volebná legislatíva, teda so zoznamami voličov, ktoré si vedú jednotlivé samosprávy,“ zdôraznil Ballek. Počet všetkých oprávnených voličov celkovo dosiahol 4 445 000 osôb. Ide o kvalifikovaný odhad počtu obyvateľov s trvalým pobytom v SR, ktorí spĺňajú podmienku účasti vo voľbách do NR SR z hľadiska veku. Z celkového počtu voličov je približne 213-tisíc osôb prvovoličov. Ide o osoby, ktoré sa prvýkrát môžu zúčastniť na parlamentných voľbách v SR. Dosiahli vek 18 rokov po termíne posledných volieb do NR SR, teda po 6. marci 2016.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky