Jednou vetou

Štátny ústav pre kontrolu liečiv varuje pred nákupom falšovaných liekov

Ilustračné foto

Foto: pixabay

ŠÚKL upozorňuje, že momentálne neexistuje liek určený výlučne na ochorenie COVID-19.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) aj Európska lieková agentúra (EMA) varujú pred nákupom falšovaných liekov. V týchto dňoch sa najmä na internete objavujú predajcovia, ktorí ponúkajú produkty na liečbu či prevenciu ochorenia COVID-19, alebo ľahký prístup k liekom, ktoré sú inak nedostupné.

ŠÚKL upozorňuje, že takéto internetové stránky nie sú schválenými internetovými lekárňami a zároveň ponúkajú neschválené lieky, pričom môže ísť aj o falšované lieky. „Na celom svete momentálne neexistuje liek určený výlučne na ochorenie COVID-19 a ak niekto takýto ‚liek‘ ponúka, v žiadnom prípade ho nekupujte,“ zdôraznil ŠÚKL. Zároveň žiaden z liekov, ktoré sa v súčasnosti pri liečbe používajú, sa nemôže predávať na internete.

Pri nákupe liekov cez internet upozorňuje ŠÚKL na niekoľko zásad. Na Slovensku sa cez internet môžu predávať len registrované lieky, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis. Tieto lieky môžu predávať len schválené internetové lekárne, ich zoznam je zverejnený na webovej stránke ŠÚKL. Schválené internetové lekárne zároveň používajú spoločné logo, ktoré slúži na ich overenie.

Po kliknutí na logo je návštevník presmerovaný na stránku ŠÚKL so zoznamom všetkých autorizovaných internetových lekární. „V prípade, že sa v zozname lekáreň nenachádza, v takejto internetovej lekárni nenakupujte,“ uzavrel ŠÚKL.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky