Jednou vetou

Stav disciplinárneho súdnictva je nedostatočný, uviedla Čaputová

Na snímke zľava predsedníčka Najvyššieho súdu SR Daniela Švecová po prijatí prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou prichádzajú na brífing s novinármi v Prezidentskom paláci v Bratislave 22. júla 2019.

FOTO TASR - Jaroslav Novák

Stav disciplinárneho súdnictva na Slovensku je nedostatočný, napriek tomu, že ide o jednu zo základných podmienok nezávislého súdnictva.

FOTO: Prvý deň pojednávania v kauze zmeniek prišiel s prekvapením. Objavila sa ďalšia zmenka

Prezidentka Zuzana Čaputová to vyhlásila po stretnutí s predsedníčkou Najvyššieho súdu (NS) SR Danielou Švecovou. Tá uviedla, že nevie, prečo sú disciplinárne senáty nefunkčné, nejde totiž o právomoc NS SR.

Disciplinárne súdnictvo je podľa prezidentky dôležité, pretože má poskytovať priestor na vyvodzovanie zodpovednosti v prípade zlyhania sudcov.

„Súdnictvo bude fungovať vtedy dobre, ak bude vysoká miera nezávislosti fungovať kvalitným zodpovednostným systémom a to má predovšetkým zabezpečiť disciplinárne súdnictvo,“ uviedla. Veľkú rezervu vidí v disciplinárnych súdoch aj predsedníčka NS SR Švecová. Zároveň však pripomenula, že ich kontrola nie je v kompetencii Najvyššieho súdu.

Posilniť dôveru v súdy sa podľa Švecovej podarilo za jej funkčné obdobie skrátením doby konania. Ako uviedla, v roku 2014 bola priemerná dĺžka konania na NS 245 dní, v roku 2018 to bolo 74 dní. „Zistili sme, že priemernú dĺžku konania môžeme skrátiť jedine tým, že navýšime stav asistentov,“ doplnila.

Chmelár zakladá hnutie, názov musel upraviť

Počet asistentov za jej funkčné obdobie strojnásobili z 30 na 90. Na jedného sudcu teda pripadá jeden asistent. Zlepšilo sa aj materiálno-technické vybavenie.

Na stretnutí otvorili aj tému nástupcu Daniely Švecovej, ktorej v októbri končí funkčné obdobie. „Bola by som rada, keby to bol človek, ktorý by pokračoval v tendenciách, ktoré začali počas môjho funkčného obdobia,“ uviedla.

Čaputová si na tomto poste vie predstaviť odborníka s vysokým morálnym kreditom, ktorý nevzbudzuje žiadne pochybnosti, je rešpektovanou autoritou a prispeje k dôveryhodnosti súdnictva. Konkrétne mená uviesť nechceli.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky