Jednou vetou

Bude štedrý ako Pellegrini? Matovič rezervu nezruší, chce nové pravidlá

Zľava: Novovymenovaný predseda vlády SR Igor Matovič a bývalý premiér SR Peter Pellegrini počas oficiálneho odovzdania Úradu vlády, 21. marec 2020.

Foto: SITA/Martin Medňanský

Zrušiť rezervu predsedu vlády vyzvala Matoviča mimovládna organizácia Transparency International Slovensko po tom, ako bývalý premiér Peter Pellegrini rozdal krátko pred svojím odchodom z tejto rozpočtovej rezervy 439-tisíc eur

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) neplánuje zrušiť rezervu predsedu vlády, ale chce zmeniť spôsob jej využívania. Pre agentúru SITA to uviedol Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Pellegriniho kritizovali

Bývalý premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) rozdal krátko pred svojím odchodom z tejto rozpočtovej rezervy 439-tisíc eur. Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) v tejto súvislosti Matoviča vyzvala, aby rezervu predsedu vlády zrušil.

Matovič chce nové pravidlá

„Pán premiér neplánuje zrušiť rezervu predsedu vlády, ale zásadne zmeniť spôsob jej využívania,“ priblížilo tlačové oddelenie úradu vlády. K zrušenie rezervy ho 22. marca vyzvala TIS po tom, ako poukázala na pochybnosti s dotáciami, ktoré úrad expremiéra Pellegriniho podpísal deň pred podaním demisie vlády.

Mimovládka tvrdí, že tento nástroj finančnej podpory si neplní svoju funkciu. Na nejasnosti v súvislosti s prideľovaním takejto formy finančnej podpory upozornil aj poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál (OKS, klub SaS) vo svojom blogu.

Ani cent na ochranu pred epidémiou

Transparency zdôraznila, že v tomto prípade nejde iba o tradičné výhrady k netransparentnému či neférovému prerozdeľovaniu peňazí. „Je trestuhodné, že v čase koronakrízy nebol ani cent z týchto prostriedkov využitý na zmierňovanie dopadov epidémie. Rezerva má byť pritom podľa zákona využívaná práve na ‚krytie nepredvídaných výdavkov‘,“ ozrejmila koncom marca TIS. Mimovládka dodala, že neobstojí ani vysvetlenie expremiéra, že zmluvy sa administratívne pripravovali dlho. Ďalej poznamenala, že vzhľadom na krízovú situáciu mohol Úrad vlády SR pôvodné rozhodnutia prehodnotiť a peniaze použiť inak a zmysluplnejšie.

Kúpený rozhovor?

Mimovládka ešte 12. februára upozornila, že z rezervy predsedu vlády úrad venoval 50-tisíc eur občianskemu združeniu Slovenka na organizáciu folklórneho Dňa kroja v Banskej Bystrici. V daný deň vyšiel v časopise Slovenka patriaci pod danú organizáciu rozhovor s vtedajším premiérom Petrom Pellegrinim. Časopis sa vtedy ohradil voči tomu, že by rozhovor s premiérom súvisel s dotáciou vyčlenenou z rezervy predsedu vlády.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky