Jednou vetou

Sterling: Pellegriniho stretnutie s Trumpom bude míľnikom vo vzťahoch USA a SR

Adam Sterling

foto: TASR - Marko Erd

Návšteva slovenského premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) v Bielom dome na budúci týždeň je uznaním dôležitosti americko-slovenského partnerstva na tých najvyšších vládnych miestach. Vo štvrtok to uviedol americký veľvyslanec na Slovensku Adam Sterling.

„Teším sa z tejto návštevy … Je to uznanie toho, akým dobrým partnerom v mnohých ohľadoch je pre nás Slovensko,“ povedal Sterling. „Bude to míľnik vo vzťahoch medzi našimi krajinami,“ dodal americký veľvyslanec.

Predseda slovenskej vlády Peter Pellegrini absolvuje v priebehu budúceho týždňa návštevu USA, počas ktorej ho v piatok 3. mája prijme v Bielom dome americký prezident Donald Trump.

MZVaEZ SR považuje návštevu Pellegriniho v Bielom dome za významný míľnik

„Partneri posúdia celé spektrum otázok s dôrazom na ekonomickú a obrannú spoluprácu. Spojené štáty sú pre slovenských exportérov 10. najdôležitejším trhom. Americké spoločnosti patria medzi najvýznamnejších investorov na Slovensku a zamestnávajú 23.000 pracovníkov. Slovenské inovačné a technologické firmy začínajú úspešne expandovať v USA,“ konštatovala premiérova hovorkyňa Patrícia Macíková.

V rámci obrannej spolupráce sa počas rokovania americký prezident a slovenský premiér dotknú i modernizácie Ozbrojených síl SR. Venovať by sa mali aj zvyšovaniu obranných výdavkov v súlade so záväzkami vyplývajúcimi z členstva Slovenska v Severoatlantickej aliancii (NATO).

Môže vás zaujímať

Pri výbuchu v Bani Handlová zahynulo pred 11 rokmi 20 baníkov