Kauza Kočner: Potopí Trnku nahrávka z trezora?

Polícia mala objaviť v trezore M. Kočnera nahrávku s bývalým gen. prokurátorom D. Trnkom

autorská koláž hlavne.sk, TASR

Otrasné. Riadil Generálnu prokuratúru Dobroslav Trnka alebo podnikateľ Marián Kočner? Túto otázku si najnovšie kladie celé Slovensko. Dôvodom je nahrávka z trezoru Mariána Kočnera, na ktorej je údajne zachytený jeho rozhovor s bývalým generálnym prokurátorom D. Trnkom. O ich ďalšom osude sa má rozhodnúť na spoločnom sedení prokurátorov. Bývalý vyšetrovateľ tvrdí, že by ich mali rýchlo preskúmať.

VIDEO:Ty ko…, vrieskala na Cibulkovej otca vodička po búračke v Bratislave

Dobroslav Trnka bol generálnym prokurátorom v rokoch 2004 – 2011. V roku 2011, kedy sa uchádzal v parlamente o znovuzvolenie, hrozila vtedajšia premiérka Iveta Radičová demisiou, ak by bol Trnka parlamentom opätovne zvolený. V parlamente jeho nominácia neprešla o jeden jediný hlas.

Na nahrávke z trezoru má byť údajne zachytené, ako Kočner má korumpovať Trnku a rozprávajú sa vraj o kupovaní poslancov NR SR, ktorí by zahlasovali za zvolenie Trnku. Upozornil na to denník N. Nahrávka vraj zachytáva aj debatu o úplatkoch v kauze Glance House, či za prepustenie Jozefa Majského na slobodu, hovorí sa aj o nahrávkach z kauzy Gorila.

Väzni odpratávali sneh v Bratislave. Koľko to vlastne stálo?

Dobroslav Trnka nahrávku pre denník N poprel: „Neviem, o čom hovoríte, pošlite mi nahrávku, skúsim ju skonkretizovať, skúsim si spomenúť. To sú dobré pekné výmysly a pekné reči. Možno si na to spomeniem alebo nie, ale toto sú hlúposti, čo mi hovoríte, nemienim na to ani reagovať.“ Advokát Z.Kušnírovej Roman Kvasnica si už vyžiadal od polície prepis nahrávky.

Zločinecké komando v kauze vraždy Kuciaka – kto je kto?

Polícia zatiaľ vo veci konkrétne nekonala. „Vyšetrovateľ pod dozorom prokurátora vyhodnotil, že zaistený materiál nemá súvis s vraždou Kuciaka a vec odstúpil na prokuratúru na zaujatie stanoviska,“uviedla hovorkyňa Prezídia PZ SR Denisa Baloghová pre hlavne.sk.

Prezident Kiska udelil 30 osobnostiam vyznamenania, trom in memoriam

Prokuratúra zatiaľ tiež nezaujala stanovisko. „Vedenie Generálnej prokuratúry  spoločne s príslušnými prokurátormi Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorí vykonávajú dozor v trestnej veci poškodených Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, vyhodnotia a zanalyzujú zistené informácie na pracovnom stretnutí, na ktorom sa dohodne ďalší postup vo veci,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Aký môže byť ďalší scenár?

Čo sa stane s Kočnerovými nahrávkami? Hlavne.sk to prebralo s bývalým elitným vyšetrovateľom Petrom Vačokom | foto: archív, TASR
  1. „Najskôr sa musí skúmať obsah, či nahrávka obsahuje skutočnosti nasvedčujúce trestnej činnosti,“ uviedol pre hlavne.sk bývalý vyšetrovateľ, advokát Peter Vačok.
  2. „Musí sa vytvoriť analýza nahrávky, aby sa potvrdilo, čie sú hlasy na nahrávke,“  pokračuje Peter Vačok, podľa ktorého už doba pokročila a systémy dokážu nahrávky vyhodnotiť vcelku rýchlo.
  3. „Ako bod tri bude treba preskúmať, či sú veci zaznamenané na nahrávke v súlade so skutočným stavom veci a neboli napríklad povedané len tak do vetra,“ zakončil tri najdôležitejšie kroky, ktoré sa teraz s nahrávkou podniknú exvyšetrovateľ P. Vačok.

Ak sa tieto body naplnia, hrozí podľa P. Vačoka bývalému generálnemu prokurátorovi Dobroslavov Trnkovi určite trestné stíhanie za zneužívanie právomoci verejného činiteľa. 

Potvrdené! Fico kandiduje za ústavného sudcu. Kto ho navrhol v posledný deň kandidatúry?

 

Môže vás zaujímať

Prezidentka vymenovala za členov Súdnej rady tieto mená