Jednou vetou

Stovky ľudí vyšli do ulíc na protest proti Pellegriniho vláde

Na snímke účastníci protestu za vyslovenie nedôvery vláde pred Národnou radou SR v Bratislave 26. marca 2018.

FOTO: TASR - Martin Baumann

Niekoľko stoviek ľudí v pondelok pred budovou parlamentu v Bratislave demonštrovalo proti vysloveniu dôvery vláde Petra Pellegriniho (Smer-SD). Hlavnou požiadavkou organizátorov i zúčastnených sú predčasné voľby. Poslanci v tomto čase pokračujú v rozprave k vládnemu programu.

„Novej vláde nedôverujeme a žiadame predčasné voľby,“ uviedli organizátori. K nim sa chcú dopracovať dvoma alternatívami, a to tlačením na poslancov, aby nevyslovili dôveru vláde, alebo zbieraním podpisov pod petíciu za referendum o predčasných voľbách. Demonštráciu sa rozhodli zorganizovať z dôvodu, že cítia zodpovednosť poskytnúť ľuďom možnosť vyjadriť názor.

Stovky ľudí v lokalite medzi Bratislavským hradom a budovou parlamentu žiadali predčasné voľby. Herečka Táňa Pauhofová počas zhromaždenia prečítala aktuálny list, ktorý poslali rodiny zavraždeného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. „Ďakujeme, že nás v tom nenecháte a ani vy nedôverujete tejto novej vláde, na ktorej v podstate nič nové nie je. Len si pár ľudí vymenilo stoličky, prezlieklo kabáty a predstavenie pokračuje ďalej,“ uvádza sa v liste, ktorý prečítala Pauhofová. Rodiny sa v liste pýtajú, „ako môžu to, čo sa stalo Jankovi a Martinke, vyšetrovať ľudia, o ktorých Janko neraz písal.“ Počas zhromaždenia vystúpili aj predstavitelia umelcov a osobností z iniciatívy Kultúrny reparát. Tí žiadajú výmenu ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD).

Referendum má zmysel

Organizátori tvrdia, že ak parlament vysloví dôveru vláde, budú sa snažiť o referendum o predčasných voľbách. „Sme presvedčení, že referendum má zmysel. Vnímame názory emeritných ústavných právnikov, že je to najčistejšie východisko zo súčasnej situácie. Veríme, že ľudia budú pokračovať v zmene. Chceme budovať, ako mladá generácia, na Slovensku kultúrnu a slušnú spoločnosť,“ uviedli organizátori vo svojom vyhlásení, ktoré poskytli TASR. Zároveň doplnili, že s novou vládou nemôžu súhlasiť.

Predseda NR SR Andrej Danko (SNS) navrhol hlavným organizátorom pondelkového protestu pred parlamentom stretnutie. Chce si na ňom vypočuť ich požiadavky. Stretnutie by sa mohlo uskutočniť po 19.00 h, dokedy je naplánované zhromaždenie.

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu