Stovky študentov už sedem rokov chodia na súdne procesy

Ilustračné foto

Foto: TASR

Stovky študentov rozličných škôl navštevujú vybrané súdne pojednávania v priebehu školského - akademického roku už asi sedem rokov, a to najmä v bratislavskom Justičnom paláci.

„Do týchto exkurzií na súdnych pojednávaniach v Justičnom paláci sa počas týchto rokov spolupráce doteraz zapojilo päť gymnázií, dve stredné školy, tri vysoké školy a dve základné školy – len deviataci, ktorí dovŕšili 15. rok,“ uviedol pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Dodal, že sporadicky študenti navštevujú aj procesy na iných bratislavských súdoch.

„Pedagóg z konkrétnej školy osloví súd (hovorcu), ktorý v spolupráci najmä s trestnými sudcami Okresného súdu Bratislava I vyberie „obsahovo vhodné“ pojednávanie, na ktoré sa potom študenti dostavia. Zvolia sa vždy pojednávania, ktoré „majú čo povedať“ študentom, to sú najčastejšie trestné, kde sa prejednávajú trestné činy napr. z výtržníctva, ublíženia na zdraví (bitky mladistvých), drogovej trestnej činnosti, krádeže,“ povedal Adamčiak.

Po skončení pojednávania diskusia

Ako ďalej priblížil, počas takto pripravenej návštevy študentov sprevádza hovorca, ktorý im na úvod exkurzie podá základné informácie o systéme súdov, ako aj o tomto konkrétnom súdnom pojednávaní – obsah obžaloby, štádium konania.

„Po skončení pojednávania sa vytvorí priestor pre študentov na diskusiu nielen so sudcom, ale aj s prítomným prokurátorom a obhajcom,“ doplnil hovorca.

Osobitne prichádzajú študenti aj 25. októbra, kedy na krajských súdoch prebieha Európsky deň justície. V rámci otvorených dverí majú študenti možnosť spoznať aj chod informačného centra súdu a podateľňu súdu.

Môže vás zaujímať

SAV by mala byť apolitická, politické aktivity by nemali byť argumentmi, povedala Lubyová