Jednou vetou

Stratifikácia má zefektívniť tok peňazí v zdravotníctve, uviedla Kalavská

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská

foto: TASR

Stratifikácia by mala prispieť k zlepšeniu financovania zdravotníctva. V diskusnej relácii Sobotné dialógy v RTVS to naznačila ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD).

 Podľa nej systém preskupením poskytovateľov zdravotnej starostlivosti zefektívni tok peňazí. „Budeme vedieť, čo kto má poskytovať, čo daný poskytovateľ potrebuje, kde je potrebné doplnenie prístrojového vybavenia, kde je potrebné rekonštruovať, dnes je to viac-menej živelný proces,“ upozornila. Aplikovaná stratifikácia tak bude zabezpečovať podľa jej názoru i stabilitu a udržateľnosť systému poskytovania zdravotnej starostlivosti.

Dôvera považuje schválenie stratifikácie nemocníc za dobrú správu

Podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Marek Krajčí (OĽaNO) je presvedčený, že súčasné nastavenie s neustálou potrebou dofinancovania je neudržateľné. Dôvodom aktuálneho stavu sú podľa neho nekoncepčné, populistické opatrenia vlády, zaťažujúce poskytovateľov prijímaním sociálnych balíčkov, ktoré nie sú kryté v rozpočte. „Riešenie vidím v odpolitizovaní financovania, ktoré by bolo naviazané na hrubý národný produkt, čisto ekonomický parameter, ktorý stanoví, s akým veľkým objemom peňazí môžeme rátať,“ uviedol. „A treba povedať, že ak nie je doriešené financovanie, tak sa nebude môcť realizovať ani stratifikácia,“ upozornil.

Ďalším problém, ktorý môže zasiahnuť plánovanú reformu, je podľa neho aj odliv špičkového personálu pre potreby súkromnej nemocnice v bratislavskej lokalite Bory. Riešenie si poľa neho určite vyžaduje akceleráciu výstavby koncovej nemocnice ne Rázsochách. „Je potrebné ju veľmi rýchlo postaviť a presvedčiť personál, ktorý je v Bratislave, aby sa naň tešil a chcel byť v tomto projekte zaangažovaný,“ uviedol.

Kalavská: Nenechám stratifikáciu roztrhať na politických egách

Ministerka s nevyhnutnosťou rýchlej výstavby Rázsoch súhlasí, konštatuje pritom, že napokon sa samotný lekár musí rozhodnúť, či chce pracovať v univerzitnej nemocnici, kde je realizovaná veda a výskum a výchova mladých medikov, alebo v nemocnici, ktorá je zameraná na výkony. „Bory nevidíme v novom systéme ako národnú koncovú nemocnicu, vidíme ju ako lokálnu nemocnicu,“ potvrdila.

Môže vás zaujímať

DRUCKER: Minister Krajčí je nám na nič a mal by hodiť uterák do ringu