Jednou vetou

Streľbu policajtov pri Novej Bani a bitku na policajnej stanici bude riešiť Brannobezpečostný výbor koncom augusta

foto: TASR, zdroj: TASR

Parlamentný brannobezpečnostný výbor sa 24. augusta vráti k prípadu policajnej streľby na unikajúce auto pri Novej Bani. Po policajnom zásahu zahynul 17-ročný mladík. Rokovanie o prípade poslanci v júni prerušili.

Zároveň by sa mohli venovať aj prípadu vypočúvania Čecha Blažeja Svobodu na policajnej stanici v Senci, ktorý Denníku N povedal, že z výsluchu odišiel s modrinami a prederavenými ušnými bubienkami. Túto tému chce otvoriť opozičný poslanec z výboru Ľubomír Galko (SaS), o zaradenie bodu požiada predsedu výboru Antona Hrnka (SNS).

Ohrozovali protiidúce autá

O policajnej streľbe na unikajúce auto poslanci rokovali v júni, ale neskončili. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) vtedy informoval, že pasažieri v unikajúcom aute uviedli, že viackrát ohrozovali protiidúce autá.

„To je jedna z vecí, ktorá mala podľa môjho názoru vplyv na rozhodovanie policajtov o použití jednotlivých prostriedkov,“ uviedol vtedy šéf rezortu vnútra. Kaliňák pripomenul, že pravidlá pre zásah voči idúcemu autu platia dlhé roky.

Spolujazdec bol zranený

Vodiča zastavila až dopravná nehoda. „Nerešpektoval dokonca, že jeho spolujazdec bol už v tom čase zranený. Svedčí to o tom, že kedykoľvek sa to mohlo skončiť ešte omnoho väčšou tragédiou,“ dodal v júni. Policajti sa snažili postreleného mladíka zachrániť, no neúspešne. Minister vnútra pozostalým vyjadril úprimnú sústrasť.

Opozícia sa rozchádza s vedením Policajného zboru a s ministrom vnútra v tom, či je správne strieľať na civilné autá plné civilistov, ktoré policajtom nezastavia. Podľa opozície to správne nie je. Metodické pokyny podľa nej treba prepracovať.

Bitka na policajnej stanici

Galko chce hovoriť o „bitke na policajnej stanici v Senci“, ktorú oznámil orgánom činným v trestnom konaní Svoboda. „Predvoláme si policajného prezidenta Tibora Gašpara i ministra vnútra Roberta Kaliňáka, aby nám podali správu,“ povedal Galko.

Konštatoval, že v Policajnom zbore sa nachádzajú aj ľudia so sklonmi k násiliu a brutalite. Poukázal nielen na prípad Svobodu, ale aj postreleného dievčaťa, ktoré už expolicajti dokopali. Podľa Galka je možné, že sa policajná brutalita a šikana deje vo väčšom rozsahu, než sa dostáva na verejnosť.

Policajtovi sa nepáčila výpoveď

Blažej Svoboda prišiel dobrovoľne vypovedať 27. júla večer a odišiel po siedmich hodinách zbitý, s nefungujúcim telefónom a vystrašený. Denníku N opísal, ako ho na výsluchu bili.

Má lekársku správu, fotografie dobitej tváre a podal oznámenie na prokuratúru aj policajnú inšpekciu. Vyšetrovateľovi sa podľa Svobodu nepáčila jeho výpoveď v prípade jeho kamarátky. Tá odišla s tromi deťmi od manžela a bolo vyhlásené pátranie.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky