Jednou vetou

ŠTS odsúdil Zdenku K. v kauze nástenkového tendra na tri roky podmienečne

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku odsúdil v stredu obžalovanú Zdenku K. v kauze nástenkového tendra na trojročný podmienečný trest odňatia slobody.

Ako Kočner zháňal pero z roku 2000 kvôli zmenkám

„Senát ŠTS uznal obžalovanú Ing. Z. K. vinnou zo spáchania zločinu machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a uložil jej trest odňatia slobody vo výmere tri roky s podmienečným odkladom na štyri roky. Ďalej jej súd uložil peňažný trest vo výške 6000 eur a trest zákazu činnosti spočívajúci v zákaze pôsobnosti v orgánoch obstarávajúcich verejné obstarávanie vo výmere štyri roky,“ informovala v stredu Kancelária predsedu ŠTS.

Rozsudok nie je právoplatný, prokurátorka a obžalovaná si ponechali zákonnú lehotu na vyjadrenie. V prípade odvolania sa vecou bude zaoberať Najvyšší súd Slovenskej republiky (NS SR). Koncom marca súd vypočul obžalovanú, vykonal listinné dôkazy a prerušil hlavné pojednávanie.

NS SR pre kauzu nástenkového tendra v novembri minulého roka právoplatne odsúdil bývalých ministrov výstavby a regionálneho rozvoja SR za SNS Mariána Janušeka a Igora Štefanova. Janušek dostal 11 rokov a Štefanov deväť.

Súd ich uznal vinných z trestných činov machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Lučanský potvrdil, že ho chcel Kočner kontaktovať cez viacero osôb

V prípade ďalších dvoch obžalovaných Radoslava B. a Tomáša L. NS v novembri 2018 potvrdil pôvodné rozhodnutie ŠTS. V prípade obžalovanej Zdenky K. vec vrátil prvostupňovému súdu, aby ju opätovne prerokoval a nanovo rozhodol.

ŠTS v Pezinku pôvodne 18. októbra 2017 odsúdil na dlhoročné tresty odňatia slobody Janušeka a Štefanova.

Zvyšných troch spod obžaloby oslobodil, keďže „nebolo dokázané, že skutok spáchali“. Voči verdiktu sa vtedy odvolala prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry aj obaja exministri.

Kauza siaha do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby malo zverejniť oznam o tendri iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. Lukratívnu zákazku tak malo získať konzorcium, ktoré o súťaži vedelo. O kreslo vtedy prišli obaja odsúdení ministri za SNS.

Polícia funguje, radikálne organizačné zmeny by som nerobil, povedal Piliar

Jediným záujemcom, a teda aj víťazom tendra, bolo konzorcium firiem Avocat a Zamedia, obe boli blízke vtedajšiemu šéfovi koaličnej SNS Jánovi Slotovi. Škoda, ktorá vznikla štátu pri tendri, dosiahla podľa prvostupňového súdu približne 12,7 milióna eur.

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu