Jednou vetou

ŠTS zvýšil trest pre Kosíka v prípade falšovania zmeniek

Ľuboš Kosík

Foto: TASR

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku rozhodol v pondelok o náhradnom treste v prípade Ľuboša Kosíka, ktorý bol v roku 2015 právoplatne odsúdený za falšovanie zmeniek v hodnote 2,4 milióna eur. Keďže nezaplatil súdom stanovený finančný trest 100.000 eur, súd rozhodol o náhradnom treste vo výške štyroch rokov odňatia slobody.

Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. Informovala hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjaková. „Súd nariadil odsúdenému Ing. Ľ. K. výkon náhradného trestu odňatia slobody vo výmere štyri roky uloženého rozsudkom ŠTS v roku 2015. Súd odsúdeného zaraďuje do ústavu na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia. Uznesenie nie je právoplatné, nakoľko obhajca podal proti nemu sťažnosť,“ uviedla hovorkyňa.

ŠTS v roku 2015 rozhodol o jeho vine v prípade falšovania zmeniek a uložil mu 14 rokov väzenia v ústave na výkon trestu s maximálnym stupňom stráženia. Okrem toho mu bol uložený aj finančný trest vo výške 100.000 eur, ktorý nezaplatil, čo bolo aj predmetom pondelkového pojednávania.

Bašternák po verdikte! „Nie je s tým vysporiadaný.“ tvrdí odborníčka na reč tela

V auguste 2016 bol na Kosíka vydaný európsky zatykač. Zadržala ho polícia v africkom Mali, kde by mal byť vo väzbe. Ministerstvo spravodlivosti SR zatiaľ neeviduje v tomto prípade žiadne nové skutočnosti, uviedla Alexandra Szakálová z tlačového oddelenia ministerstva na otázku, či slovenské úrady majú nejaké nové informácie o prípadnom vydaní Kosíka z afrického Mali na Slovensko.

Bývalý elitný policajt a príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) sa mal v roku 1995 podieľať aj na únose Michala Kováča mladšieho. Celú akciu vraj riadili príslušník SIS Michal Hrbáček a pokyn na jej vykonanie údajne vydal vtedajší námestník riaditeľa SIS Jaroslav Svěchota. V januári 2018 Kosík tvrdil, že chce vypovedať v tejto kauze a že únos riadil vtedajší šéf SIS Ivan Lexa.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky