Jednou vetou

Študenti organizujú už 3. veľký protikorupčný pochod, žiadajú vyšetrenie káuz a odvolanie Kaliňáka

Účastníci 3. Veľkého protikorupčného pochodu na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave 25. septembra 2017. FOTO TASR - Martin Baumann

V poradí už tretí veľký protikorupčný pochod organizujú študenti v pondelok poobede v Bratislave. Trasa má viesť od Hviezdoslavovho námestia cez Jesenského, Štúrovu ulicu až na Námestie SNP.

Študenti organizujúci pochod majú podobné požiadavky ako na predchádzajúcich dvoch pochodoch. Žiadajú vyšetrenie káuz „Bašternák“ a „Gorila“, odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), prezidenta Policajného zboru SR Tibora Gašpara, odstúpenie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Začali aj s protikorupčnou petíciou, pod ktorú vyzbierali desaťtisíce podpisov.

Na pochod pozvali aj premiéra

Organizátori na pochod pozvali aj premiéra Roberta Fica (Smer-SD), aby tam prišiel vysvetliť svoje kroky a to, že nereaguje na ich požiadavky.

„Ak Robert Fico myslí boj s korupciou naozaj vážne, mal by v prvom rade spraviť všetko preto, aby obnovil dôveru občanov v už existujúce štátne inštitúcie, ktoré preukázateľne zlyhávajú v boji proti korupcii,“ poukázali.

V liste študenti informujú, že počas štyroch mesiacov vyzbierali viac ako 70 000 podpisov pod petíciu za vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD). Organizátorka pochodu a členka petičného výboru Karolína Farská vysvetlila, že pozvaním reagujú aj na najnovšie protikorupčné aktivity premiéra, ktoré oznámil v piatok (22.9.). Ani tie organizátori pochodu nepovažujú za splnenie ich požiadaviek.

Účastníci 3. Veľkého protikorupčného pochodu na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave 25. septembra 2017. FOTO TASR – Martin Baumann

„Pýtame sa ho, prečo, keď chce prijať ďalšie protikorupčné opatrenia, ignoruje desiatky tisíc ľudí, ktorí podpísali petíciu alebo prišli na pochod, a teda sme sa rozhodli, že ho tiež pozveme na náš protikorupčný pochod, aby sa na ňom zúčastnil. Budeme veľmi radi, ak príde a vysvetlí ľuďom, ako to s korupciou myslí,“ uviedla Farská.

Študenti vítajú angažovanosť predsedu vlády v boji proti korupcii. „Premiér by sa mal zamerať aj na to, aby navrátil dôveru v štátne inštitúcie, a to si myslíme, že nie je možné bez toho, aby vypočul požiadavky ľudí v uliciach a tých ľudí by tam nebolo zopár,“ doplnil zástupca vysokoškolákov Robert Martin Hudec.

Dopravné obmedzenia

Vodiči musia pre pochod počítať s dopravnými obmedzeniami. Tie sa miestami dotknú aj verejnej mestskej hromadnej dopravy, upozornila polícia. Od 17.00 do 18.00 h bude vylúčená cestná premávka na uliciach Jesenského, Gorkého a Štúrovej a tiež na Kamennom námestí.

Následne asi do 20.00 h bude doprava zastavená aj na Námestí SNP. Na uvedených komunikáciách nebudú premávať ani prostriedky MHD.

Okrem pochodu v Bratislave sa Slováci žijúci v Prahe zídu v ten istý deň pred budovou slovenského veľvyslanectva.

Fotogaléria:

 

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky