Jednou vetou

Študenti sú zhrození z vraždy mladého novinára

Predseda Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász

foto: TASR

Vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky vnímajú slovenskí študenti s mimoriadnym zhrozením. Uviedla to Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ), ktorá vyjadrila sústrasť pozostalým obetiam tohto činu.

„Ako študenti si uvedomujeme dôležitosť slobodných médií ako jedného zo stavebných kameňov stabilnej a spravodlivej demokratickej spoločnosti. Z tohto dôvodu musíme chápať vraždu známeho novinára a jeho partnerky aj ako stav najvyššieho ohrozenia demokracie,“ uviedol v písomnom vyhlásení predseda ŠRVŠ Bálint Lovász.

Medzi študentmi sú podľa neho aj takí, ktorí sa pripravujú na povolanie novinára. „Nesmieme pripustiť, aby ich práca a budúcnosť znamenali pre nich neistotu, ba až hrozbu,“ zdôraznil Lovász. Útoky na slobodné médiá a zastrašovanie novinárov považujú študenti za príznačné pre nedemokratické krajiny a nie pre civilizované, proeurópske a prodemokratické spoločnosti.

„Sú obrazom o úrovni slobody slova v krajine. Ak Slovenská republika patrí medzi tieto vyspelé krajiny, je nevyhnutné, aby jej spoločnosť dala jasne najavo, že tento otrasný čin je hranicou, ktorú nemôžeme prekročiť,“ doplnil predseda ŠRVŠ.

Môže vás zaujímať

Slovensko podáva pomocnú ruku Ukrajine. Poskytne prístroje a testy