Jednou vetou

Študenti vítajú prostriedky na opravy internátov, neteší ich PR politikov

Predseda Študentskej rady vysokých škôl Bálint Lovász

foto: TASR

V Piešťanoch zasadá do nedele 13. mája Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) na svojom valnom zhromaždení. Zaoberá sa okrem iného vysokoškolskou legislatívou v Národnej rade SR, pripravovanými zmenami v študentských pôžičkách i otázkou dlho očakávanej rekonštrukcie internátov.

Predseda ŠRVŠ Bálint Lovász na piatkovom brífingu uviedol, že nie sú stotožnení s tým, aká je situácia ohľadom financovania opráv vysokoškolských internátov. Bývalý premiér Róbert Fico (Smer-SD) prisľúbil na tento účel ešte v roku 2015 50 miliónov eur.

„Dnes máme rok 2018 a reálne sme už mali mať hmatateľné výsledky a prestrihávať pásky,“ konštatoval v súvislosti s tým, že súčasný premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) v týchto dňoch poskytne vysokým školám prvých 20 miliónov. Tie treba vyčerpať do konca kalendárneho roka a zvyšných 30 miliónov eur by malo prísť na účty škôl do dvoch rokov.

Pellegrini: V najbližších dňoch pôjde na obnovu internátov 20 miliónov eur

Oprava internátov vysokých škôl by nemala byť podľa Lovásza politickým gestom, ale samozrejmosťou. Tlačovky a úsmevy nepomôžu, ako dodal, udržať študentov na Slovensku, pomôže to, ak budú vidieť, že sa sľuby napĺňajú. „Sme síce radi, že konečne máme garanciu celých 50 miliónov eur, že sa to rozbieha, ale nepáči sa nám, ako si politická reprezentácia robí z toho PR,“ dodal Lovász.

Ako konštatoval, znepokojenie v ich radoch vyvolalo aj vyjadrenie ministerky školstva Martiny Lubyovej (nominantka SNS), ktorá uviedla, „že prostriedky na internáty máme vnímať ako politické gesto a nie ako samozrejmosť“. O celom projekte opráv treba podľa predsedu ŠRVŠ naďalej diskutovať.

ŠRVŠ hovorí v Piešťanoch aj o reforme v poskytovaní študentských pôžičiek. „Nasledujúci týždeň chceme ministerke predložiť náš návrh, ktorým chceme dosiahnuť, aby boli pre študentov atraktívnejšie. Zahŕňa to napríklad nulovú úrokovú sadzbu pre študentov zo sociálne nepriaznivého prostredia, poskytovanie pôžičiek mladomanželom alebo mladých rodičom do 29 rokov do sumy 20.000 eur, možnosť cez pôžičky financovať študentské projekty či startupy. Navrhujeme aj možnosť poskytovania komerčných pôžičiek s vyššou úrokovou sadzbou pre každého študenta, pričom vytvorený zisk z nich by umožnil financovanie pôžičiek s nulovou sadzbou,“ informoval Lovász TASR.

Môže vás zaujímať

MATOVIČ: Pre všetky hromadné podujatia budú platiť rovnaké podmienky