Jednou vetou

Študenti žiadajú voľno na protesty. Čo na to univerzity?

Spomienkový pochod za Jána Kuciaka a jeho priateľku v Bratislave, 2. 3. 2018

foto: Martin Rinčo/hlavné.sk

Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) žiada rektorov vysokých škôl o udelenie rektorského voľna na piatok. Dôvodom sú protesty, ktoré sa budú konať na viacerých miestach Slovenska, ale i vo svete. TASR o tom informoval predseda ŠRVŠ Bálint Lovász.

ŠRVŠ tvrdí, že citlivo vníma vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a s tým spojené ohrozenie novinárskej slobody a garancie slobody prejavu. „Zároveň však cítime potrebu, aby akademické prostredie reflektovalo napätú celospoločenskú situáciu. Sme presvedčení, že budúcnosť krajiny má byť založená na vzdelaní a kritickom myslení, preto musíme jasne odsúdiť akékoľvek prejavy šírenia konšpiračných teórií v spoločenskej a politickej diskusii,“ píše sa v liste, ktorý rektorom vysokých škôl adresovala ŠRVŠ.

Protest a Ficove oslavy MDŽ budú prebiehať v rovnakom čase v Nitre

Zástupcovia najvyššieho orgánu reprezentácie študentov na Slovensku žiadajú rektorov, aby udelili študentom počas pochodu rektorské voľno, prípadne aby apelovali na dekanov jednotlivých fakúlt na poskytnutie dekanského voľna v popoludňajších hodinách. „Voľno má zabezpečiť študentom a zamestnancom účasť na proteste aj v prípade, že sa ho plánujú zúčastniť v mieste svojho bydliska,“ píše sa v liste.

Prečítajte si aj: Ľudia vyšli do ulíc: Takto vyzeral prvý protestný pochod po vražde novinára Kuciaka

Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave vyhlásila na piatok rektorské voľno. „Ctíme si jeden zo základných pilierov demokracie, ktorým je sloboda názoru. Preto rektor vyhlásil na piatok rektorské voľno, aby sa študenti i zamestnanci mohli slobodne rozhodnúť a vyjadriť svoj názor,“ uviedla pre TASR manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová.

Vysoké školy počas protestov: Majú byť apolitické?

Popoludní sa nebude vyučovať ani na Ekonomickej univerzite v Bratislave, potvrdil to Miroslav Horňák z Ekonomickej univerzity. K výzve „Za slušné Slovensko“ sa pripojí aj Univerzita Komenského (UK) v Bratislave. „Rektor UK Karol Mičieta odporučil dekanom fakúlt, aby udelili v piatok popoludní študentom dekanské voľno,“ pre TASR to uviedla Lenka Miller z oddelenia vzťahov s verejnosťou UK.

Po 13.00 h sa nebude učiť ani na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika či na Univerzite veterinárskeho lekárstva v Košiciach. Popoludní budú mať voľno aj študenti Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave.

V piatok 2. marca pochodovalo na spomienkových akciách za zavraždeného novinára a jeho snúbenicu odhadom okolo 50.000 ľudí približne v 60 mestách na Slovensku a vo svete.

Môže vás zaujímať

Viac ako pätina Slovákov očakáva, že na Slovensko príde druhá vlna koronavírusu